bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

داستانی در بیمارستان

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

آپاندیس


آپاندیس ماجرای یک روز، یک داستان و یک بیمارستان است که تصمیم دارد رازهای بزرگی را کشف کند. داستان با مرد جوانی شروع می‌شود که همسرش را به خاطر درد آپاندیس به بیمارستان می‌آورد و به دلیل نداشتن دفترچه بیمه و مشکلات مالی به عملی غیرقانونی دست می‌زند. رضا (رضا اکبرپور) با درخواست دفترچه‌ی لیلا(آنا نعمتی)، دوست همسرش، استارت حوادث داستان را می‌زند. محسن (امیرعلی دانایی) که در همان بیمارستان کار می‌کند به درخواست همسرش، لیلا، برای رفع مشکلات دفترچه بیمه به ماجرا می‌پیوندد. غافل از آنکه این اشتباه کوچک تا عصر حقیقت‌های تلخی را بر دو خانواده آشکار می‌کند.

داستان با سنگ محک صداقت، شخصیت‌های خود را به چالش می‌کشد. افرادی که به خاطر فقر، ناتوانی در نه گفتن، حفظ آبرو و موقعیت کاری، انسان‌های درستکار داستان باقی نمی‌مانند. راه حلی را انتخاب می‌کنند که گره مشکلات را کورتر کرده و در نهایت آنها را مجبور به فاش کردن حقایق تلخ زندگی‌شان می‌کند.

«حسین نمازی» در اولین ساخته سینمایی خود نشان داد که یک کارگردان متعهد به ببینده است. آپاندیس، خالی از هر ماجرای فرعی و صحنه‌ی گیج کننده، راوی داستانی جذاب و پرکشش است. موضوع داستان، واقعی و از دغدغه‌های روز جامعه به دست آمده است. سوالات داستان از ابتدای تیتراژ با نشان دادن چند پیامک در ذهن مخاطب کاشته می‌شود و تا انتهای داستان و حتی در تیتراژ پایانی به گره‌گشایی از آن‌ها می‌پردازد. مسئله‌ی منحصر به فردی که بیشتر به عنوان نقطه‌ی ضعف نمود دارد. ممکن است بیننده‌ی بی‌اطلاع بخشی از پاسخ‌ها را از دست بدهد.

آقای نمازی در آپاندیس بیش از کارگردانی، قدرت خود در فیلم‌نامه‌نویسی را جلوه‌گر می‌کند. جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه‌ی جشنواره‌ی مونترال می‌تواند تاییدکننده‌ی این حرف باشد. هرچند آقای نمازی در مقام کارگردان نتوانسته است از تیم جوان و تازه کار خود به خوبی بازی بگیرد؛ بازی‌های مصنوعی که هیجان داستان را از اوج خود می‌اندازد. برخلاف فیلمبرداری که با استفاده از کادرهای بسته در محیط کوچک بیمارستان، بیننده را از نزدیک با تمامی ماجرای داستان همراه می‌کند.

آپاندیس در سی و پنجمین جشنواره‌ی فجر مورد بی‌مهری داوران قرار گرفت و از دور رقابت‌ها حذف شد. اتفاقی تاثیرگذار که باعث شکست آپاندیس در گیشه فروش شد. درحالی‌که برخی از منتقدان سینما در اکران‌های خصوصی به تحسین از این فیلم پرداخته و حذف فیلم را یک اشتباه فاحش می‌دانستند. حال شما می‌توانید با تماشای این فیلم  با فیلیمو به قضاوت میان این دو گروه بنشینید.


نظرها