bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

بیگناهان

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷

بیگناهان


جک کلیتون، فیلمساز انگلیسی «گتسبی بزرگ»، یک دهه قبل از اینکه یکی دیگر از کسانی باشد که از شکوهمندانه تصویر کردن شاهکار فیتزجرالد باز بماند، بهترین فیلم خودش «بیگناهان» را ساخت. «بیگناهان» که اقتباسی است از یکی از مهمترین رمان‌های هنری جیمز، به نام چرخش پیچ، درباره معلم سرخانه‌ای است که با دو بچه کوچک در یک خانه گوتیک، قدیمی و بسیار بزرگ زندگی می‌کند. معلم سرخانه با بازی درخشان و دقیق دبورا کر، کم کم به این نکته پی می‌برد که خانه پر از ارواح است و اینکه شاید کودکان توسط ارواح تسخیر شده‌اند.


فیلمنامه که در ابتدا توسط ویلیام آرچیبالد نوشته شده بود خیلی به مزاق کلیتون خوش نیامد و او برای اضافه کردن المان‌های روانشناسانه و فرویدی به اثر، ترومن کاپوتی نویسنده مشهور صبحانه در تیفانی و در کمال خونسردی را استخدام کرد تا در طول سه هفته فیلمنامه را بازنویسی کند. کاپوتی چرخش کاملی به فیلمنامه داد؛ چه از بعد روانشناسانه و چه از بعد استعاره‌های فرویدی، به طوری که بارها بیگناهان توسط محققان نظریه فیلم از جنبه ابعاد روانشناسانه واکاوی شده و سرخوردگی‌های جنسی معلم سرخانه و نسبت آن‌ها با نحوه تصویرشدنشان در فیلم، یکی از مدل‌های کلاسیک تحلیل نظریه فیلم است.

 کلیتون با شجاعت از ترکیب بسیار دشوار و فرساینده نورپردازی مینی‎مال و عمق میدان استفاده کرد، کاری که نیاز به دقت وسواس‌گونه و یک فیلمبردارهمه‌فن‌حریف داشت. فردی فرانسیس که پیشتر در «فرصتی برای پیشرفت» با کلیتون همکاری کرده بود و بعدها مشابه کاری که در بیگناهان انجام داد را در «مرد فیل‌نمای» « دیوید لینچ» هم تکرار کرد، با مهارت هرچه تمام‌تر تصاویر فیلم را تبدیل به انعکاسی از وهم و وحشتی کرد که در جریان بود. صحنه ابتدایی فیلم به معنای واقعی کلمه، همه اجزای کار حرفه‌ای کلیتون و فیلمبردارش را نمایان می‌کند؛ تاریکی مطلق و پخش شدن ترانه‌ای کودکانه از زبان پسری کوچک. سپس دبورا کر در میان تاریکی با نوری بسیار اندک و موضعی در واقع تمام جوهره فیلم ارائه حسی صمیمی از معلم ولی تاریکی مطلق و فراگیر در اطرافش.

کلیتون در تدوین هم با الهام از مکانی در آفتاب جرج استیونس، شاید حتی به قول بعضی از منتقدین، خیلی بیشتر از نُرم آن دوران از دیزالو استفاده کرد. خود کلیتون دلیل استفاده از این دیزالوها را ساختن فیلمی فضامحور عنوان کرده تا فیلمی روایت محور. فیلم با وجودی که نامزد یکی دو جایزه بفتا شد ولی نقدهای آن‌چنان خوبی دریافت نکرد. البته منتقدانی مثل پالین کیل فیلمبرداری و فیلمنامه بیگناهان را ستودند و دبورا کر یکسره تحسین شد ولی تلاش‌های کلیتون تا سال‌ها بعد دیده نشد. ولی حالا بعد از سال‌ها ارزش‌های «بیگناهان» به عنوان یکی از اولین نمونه‌های سینمای وحشت روانشناسانه تحسین می‌شود و معمولا جزء بیست و پنج فیلم وحشت تمام دوران قرار می‌گیرد.


 تماشای «بیگناهان»، اثر متفاوت و تحسین‌برانگیز جک کلیتون را با کیفیت HD و دوبله‌ای درخشان در فیلیمو از دست ندهید.


نظرها