bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

تابستان داغ؛ چند نامزد داخلی و یک برنده خارجی

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷
تابستان داغدر بین ژانرهای مختلف سینمایی در ایران چند وقتی است که موضوعات خانوادگی و اجتماعی مورد توجه مخاطبان بیشتری قرار گرفته است. مخاطبانی که با استقبال بی شمار خود از ابدو  یک روز و همینطور فیلم هایی مثل جدایی نادر از سیمین و فروشنده نشان دادند به سینما تنها نگاه سرگرمی و کمدی ندارند، بلکه تماشای حقیقت  و واقعیت های زندگی هم برای آن ها جذاب است.

گاهی ابتدای بعضی فیلم ها می نویسند بر اساس زندگی واقعی و مخاطب هم مطمئن است که در دنیای خارج، اتفاق های روایت شده حتما در زندگی کسی به واقعیت پیوسته است. اما جدا از این دسته فیلم ها، سایر فیلم ها نیز حتی در ژانر های اکشن و کمدی هم موقعیت هایی می سازند تا کسانی که روی صندلی به صفحه نمایش خیره شده اند یکبار چشم ها را بسته و با تمام وجود خود را در چنین موقعیتی تصور کنند. برای همین است که با برخی فیلم ها ارتباط بیشتری می گیریم و  فیلم هایی که موضوع های روز جامعه را بیان می کنند مورد اقبال بیشتری از سمت ما قرار می گیرند.

یکی از این فیلم های اجتماعی که به تازگی وارد شبکه نمایش خانگی شده و  از فیلم های برگزیده جشنواره های داخل و خارجی است تابستان داغ نام دارد. فیلمی با موضوع خانواده و فرزند که پریناز ایزدیار، صابر ابر، مینا ساداتی و علی مصفا بازیگران اصلی آن هستند. در این فیلم پریناز ایزدیار نقش  نسرین زنی را بازی می کند که در هنگام طلاق از همسرش نمی تواند سرپرستی دختر ۶ ساله اش را از شوهرش بگیرد، و به همراه دخترش بدون اطلاع به شوهر سابقش به گوشه ای از شهر می رود . او برای بدست آوردن مخارج زندگیش در مهدکودکی در همان حوالی مشغول به کار میشود و این امر سبب اتفاقات و مشکلات جدیدی برای او می شود.

تابستان داغ فیلمی است که در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و موفق شد در ۱۳ رشته نامزد دریافت جایزه شود. از این جهت این فیلم را می توان یکی از موفق ترین فیلم ها در ادوار مختلف جشنواره دانست. اما موفقیت های این فیلم به برنده شدن ۲ سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری و بهترین تدوین از جشنواره سی و پنجم فجر ختم نشده و  در جشنواره پکن نیز صاحب جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد که این جایزه به مینا ساداتی اختصاص پیدا کرد.

از آنجایی که این فیلم اولین تجربه کارگردانی ابراهیم ایرج زاد است می توان این موفقیت ها را برای آن بزرگ دانست و به آینده این کارگردان هم امیدوار شد. در عین حال نقدهایی هم به فیلم تابستان داغ وارد است که گاهی از ریتم کند ان گلایه می کند، گاهی به کلیشه ای بودن برخی دیالوگ ها و گاهی هم به تقلید از سبک فیلم های اصغر فرهادی. اما نقدها هم مثل گفت و گو ها و نظرها می توانند آنقدر شخصی باشند که از هر بیننده ای به بیننده دیگر عوض شوند. برای همین است که تماشای دسته جمعی فیلم ها یکی از ملزومات لذت بردن از آنچه تماشا کرده ایم می شود. برای اینکه می خواهیم درباره آنچه دیده ایم حرف بزنیم و با اشتراک گذاشتن نظرهایمان خود را برای بهتر دیدن و آگاه شدن تربیت کنیم.

حالا که تابستان داغ به فیلیمو آمده وقت مناسبی است تا آن را از اینجا ببیند و با در میان گذاشتن نظرهای خود ما را هم در لذت تماشای خود شریک کنید.


نظرها