bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

خواهران قهرمان

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷

صفر تا سکو


کسی در سالن نیست تا تشویقشان کند. کسی با صدای بلند اسمشان را فریاد نمی‌زند و ماشاالله نمی‌گوید. اما آنها عادت دارند. تنها چیزی که برایشان مهم است پیروزی است، پیروزی برای پرچم ایران. تنها صداهای آشنایی که در سالن‌های خالی هنگام مسابقه می‌پیچد، صدای ضربات محکمی است که به حریف می‌زنند و فریادهای مربی چینی‌شان دو خواهر در زمین می‌جنگند. رقص پا می‌کنند و ضربه می‌زنند و به مادرشان، به پیروزی، به پرچم ایرانی که آماده کرده‌اند تا بعد از مسابقه روی دوش بیندازند فکر می‌کنند. اما با وجود همه‌ی این آرزوها، از طلا باز می‌مانند. با آرزویش به ایران برمی‌گردند. «سال بعد شهربانو طلای جهانی می‌گیرد. اما الهه همچنان در رویای طلاست.»

خواهران قریب روایت دوخواهر سمیرمی است که برای مسابقات منطقه‌ای راهی کره جنوبی شده‌اند. یک مستند کوتاه ۳۰ دقیقه‌ای که اشک و لبخند و غرور ملی و شوق پیروزی را درهم آمیخته و مخاطب را پا به پای لحظاتی که خواهران ووشوکار در زمین ضربه می‌زنند و ضربه می‌خورند می‌نشاند. مستندی که تمام لحظات ناب آنها را بی‌کم و کاست ضبط کرده است و هیچ احساسی مصنوعی و ساختگی در آن وجود ندارد.

«خواهران قریب» اولین مستندی بود که درباره‌ی خواهران منصوریان ساخته شد. این‌بار سحر مصیبی دست به کار شده تا دوباره آنها را سوژه‌ی دوربین کند. مهتاب کرامتی و طهورا ابوالقاسمی تهیه کنندگان این مستند هستند. تیمی زنانه، دغدغه‌ها و تلاش‌های زنانی دیگر را مقابل دوربین آورده‌اند.

«صفر تا سکو» از خانه‌ی خانواده‌ی منصوریان شروع می‌کند. خواهران ورزشکار این بار فرصت دارند که از مشکلات حرفه‌ای و خانوادگی خود بیشتر بگویند. از خاطرات کودکی‌شان و آنچه که آنها را امروز برای رسیدن به خواسته‌هایشان مصمم کرده‌است. از صفر شروع، تا سکویی که امروز بر آن ایستاده‌اند.

صفر تا سکو کارگردانی و فیلمبرداری خوبی دارد. در مقایسه با خواهران قریب، روایتی احساسی‌تر،گرم‌ و گیراتر را به تصویر کشیده است. سهیلا، خواهر دیگر خانواده هم در این مستند ۸۶ دقیقه‌ای حضور دارد و قهرمان مدال‌های جهانی مختلفی می‌شود.

حالا شهربانو رکورددار کسب مدال طلا در مسابقات جهانی ووشو و الهه و سهیلا اولین زنان لژیونر ایران هستند. خواهران قریب، امروز اسامی آشنایی در جامعه‌ی ورزشی جهان هستند.

مستند «صفر تا سکو» را در فیلیمو با اینترنت رایگان ببینید.


نظرها