bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

یک فیلم برای چند سیمرغ

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷

آخرین سانس از روز پنجم جشنواره فیلم فجر در کاخ رسانه ای این جشنواره یکی از شلوغ ترین و مهمترین سانس ها بود. فیلم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار با حضور جمع زیادی از اهالی رسانه و همچنین شخصیت های مهم سیاسی و اجتماعی به نمایش درآمد. فیلمی که موضوع آن هم سیاسی و اجتماعی است و آنقدر درخشان که از همان دقایق ابتدایی نمایش، گمانه زنی ها را برای دریافت چند سیمرغ از جمله سیمرغ بهترین بازیگر مرد برای هوتن شکیبا و بهترین بازیگر زن برای الناز شاکر دوست به راه انداخت.

«شبی که ماه کامل شد» شد روایت زندگی عاشقانه و پرفرازونشیب عبدالحمید ریگی برادر عبدالمالک ریگی است که قهرمان اصلی فیلم را عبدالحمید و همسرش فائزه تشکیل می دهند. اما از همان چند دقیقه ابتدایی که به سرعت روند ازدواج و تشکیل زندگی این دو نفر نشان داده می‌شود، پای ابعاد وسیع تری از زندگی خانواده ریگی به داستان باز می شود. عبدالحمید که نقش آن را هوتن شکیبا بازی می کند مرد درستی است که هیچ کدام از عقیده‌های سیاسی و افراطی برادرانش را ندارد و با همسرش در تهران زندگی می کند، شاعر و عاشق پیشه است آنقدر که می تواند  در لحظه برای همسرش شعر عاشقانه بگوید. اما عشق او آنقدر آرام و تدریجی در طول داستان تغییر می کند و آنقدر با ظرافت ورود اندیشه های تکفیری به ذهن او نمایش داده می شود که نشان می دهد نرگس آبیار به کارگردانی کامل بدل شده است. این بهترین فیلم نرگس آبیار است که نشان می دهد او به آنچه از کارگردانی می‌خواهد دست پیدا کرده است.

«شبی که ماه کامل شد» در یک پروداکش عظیم و پرکار شامل تهران، سیستان و بلوچستان و پاکستان ساخته شده است. روایت تاریخی و مستند از آنچه گروه القاعده به رهبری عبدالمالک ریگی انجام می داده است دارد اما نه مستند است و نه تاریخی. بلکه درامی عاشقانه در قلب اتفاق سیاسی بزرگی در خاورمیانه است. با این حال جز صحنه های درگیری و جنگ مسلحانه که بخش کوتاهی از فیلم را شامل می شود، تماشاگر در هیچ جای دیگری حس نمی کند این فیلم جنگی است و نگرانی اش برای سرنوشت عشقی که بین عبدالحمید و فائزه است همچنان تا دقایق پایانی باقی می ماند. این تعلیقی است که آبیار توانسته به خوبی تا انتهای فیلم آن را نگه دارد و با وجود اینکه فیلم زمانی بیشتر از ۲ ساعت دارد اما تماشاگر را خسته نکند.

شبی که ماه کامل شد یک فیلم کامل و تمام عیار است که نقطه درخشان کارگردانی نرگس آبیار به حساب می آید و باید منتظر باشیم تا ببینیم هیئت داوران جشنواره فیلم فجر با چند سیمرغ از این فیلم استقبال می کنند.

- زنان همیشه کاراکترهای اصلی فیلم من هستند

نشست خبری فیلم شبی که ماه کامل شد در کاخ رسانه ای جشنواره فیلم فجر با این جمله کارگردان آغاز شد که او گفت: « زنان همیشه کاراکتر اصلی فیلم های من هستند. » نرگس آبیار درباره تغییر در فضای کاری اش و اینکه چگونه شد سراغ این موضوع رفته است؟، بیان کرد: موضوع فیلم سال ها قبل من را درگیر کرده بود و اخبار مربوط به آن را دنبال می کردم برایم جذاب بود و سال گذشته پیشنهاد شد که کار شود اما متوجه شدم طرح متعلق به آقای اصفهانی است و چون نگاه زنانه ای داشت برایم جذاب بود زیرا زنان همیشه کارکتر فیلم های من هستند. 

در ادامه هوتن شکیبا هم در پاسخ به سوالی درباره قدرت بازیگری اش در نقشی متفاوت در این فیلم و امکان جایزه گرفتنش گفت: این نقش سختی های خاص خودش را داشت، بخش عمده ای از این سختی شرایط فیلمبرداری بود، از سوی دیگر کاراکتر هم این سختی را داشت که این تغییر جوری اتفاق بیفتد که باورپذیر باشد. من مدیون خانم آبیار برای اعتماد و کمکشان هستم. دروغ است بگویم فکر نمی کنم جایزه بگیرم ولی تلاش خودم را کردم در طول جشنواره به آن خیلی فکر نکنم که توی ذوقم نخورد. واکنش هایی که از طرف مخاطبان تا اینجای کار گرفتم را به عنوان جایزه خودم در نظر گرفتم.

سوال بعدی از نرگس آبیار درباره طولانی بودن فیلم بود که او پاسخ داد: اینکه ما چند سالی است می گوییم یک فیلم باید ۹۰ دقیقه باشد خوب نیست. شما نمی توانید سیر تحول یک فرد را در این زمان نشان بدهید، باید زمینه ای ایجاد کنید. من اگر ارتباط عاشقانه را اول فیلم کم می کردم چه بسا این حس نیمه دوم فیلم پیش نمی آمد. خیلی مهم بود که این زمینه چینی شود. در فیلم های اینچنینی که یک بستر تاریخ معاصر را روایت می کند نمی شود در ۹۰ دقیقه فیلم را کامل کرد.

کارگردان «شبی که ماه کامل شد» درباره اینکه چرا با وجود داشتن مستندات کافی درباره دستگیری و کشته شدن عبدالمالک ریگی، تصویری از او دیده نمی شود گفت: موضوع من دستگیری عبدالمالک ریگی نبود. من تنها از زاویه فائزه که یک زن است و عشقی که بین این دو وجود دارد به ماجرای رادیکالیسم دینی که در آن منطقه شکل گرفته نگاه کردم و سعی کردم نشان بدهم حتی عشق هم در نتیجه این تفکر می تواند قربانی شود. انتخاب موضوع انتخاب پرریسکی بود ولی وقتی با موضوع مواجه شدم فکر کردم ما از یازده سپتامبر به این طرف شاهد روند این نوع تفکر به خصوص در منطقه خودمان هستیم.

او گفت: نباید به عنوان یک فیلمساز این را نادیده بگیریم. برایم خیلی مهم بود که به این موضوع بپردازم و با توجه به اینکه مردم سیستان و بلوچستان مردم خودمان بودند ریسکش خیلی بالا بود. من در واقع این فیلم را به خاطر مردم این استان ساختم، به خاطر رنجی که بابت گروه های افراط گرای دینی می برند و در واقع کمکی که آنها خواستند. می گفتند چه خوب می شد که فیلمی ساخته می شد ما مردم را از این تفکر جدا می کرد. یا طایفه ریگی طایفه خیلی بزرگ با اصل و نسب و قدیمی هستند که پیشینه زیادی در مبارزه با استعمار دارند. من هم خواهشم این است که وقتی درباره اش نقد می نویسید خیلی کلمه ریگی را استفاده نکنید چون این به یک طایفه بزرگ برمی گردد که من به آنها ارادت دارم.

نظرها