bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

پسر کو ندارد نشان از پدر

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار پنجشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷

پولاد کیمیایی در اولین تجربه کارگردانی خود با فیلم «معکوس» به جشنواره فیلم فجر آمد. فیلمی که قرار بود در سانس آخر روز اول جشنواره برای اهالی رسانه در کاخ جشنواره به نمایش درآید اما بازیگران و عوامل را شوکه کرد چرا که فیلم دوم یعنی تختی در زمان مناسب نرسیده بود و برگزار کنندگان جشنواره مجبور به جایگزینی فیلم معکوس با تختی شدند. این شاید شروعی همراه با دلخوری برای پولاد کیمیایی و گروهش در جشنواره فجر بود اما آنچه در سالن نمایش و بعد از ان در نشست خبری فیلم معکوس اتفاق افتاد  برای یک کارگردان فیلم اولی راضی کننده بود.

فیلم معکوس یک فیلم خانوادگی است. هم کارگردان و تهیه کننده آن پدر و پسر هستند و هم مضمون های اجتماعی و خانوادگی دارد. فیلمی که کمی از سینمای پدر وام گرفته، دیالوگ محور است، از همان دقیقه های ابتدایی زد و خورد و زخم و خونریزی دارد، فضای تیره با گریم های تند را در بر گرفته و حتی اگر پولاد کیمیایی هم کارگردان آن نبود احتمالا منتقدان این فیلم را تقلیدی از سینمای کیمیایی بزرگ می دانند. منتقدانی مثل محمود گبرلو که پس از تماشای فیلم معکوس اعتقاد دارد: « برخی فکر کنند آنچه پولاد کیمیایی  انجام می‌ دهد تحت حمایت پدرش است،  پس من فکر می کنم در اینجا پولاد کیمیایی باید تکلیف خود را روشن کند و اگر به عرصه فیلمسازی وارد شده است باید از پدر و تفکراتش دور شود تا فیلمساز مستقلی شود؛ هرچند در این فیلم به شدت رگه هایی از تفکر سینمایی پدر او  دیده می شود. در در «معکوس» رگه هایی از  دوستی، رفاقت و حتی خیانت دیده می شود که در درون تفکرات مسعود کیمیایی وجود دارد و طبیعتا به پسر  او نیز منتقل می شود ولی اگر  قرار است پولاد فیلمساز موفقی شود نباید وابسته به پدر فیلمسازش باشد.»

 البته که پولاد کیمیایی هم در نشست خبری فیلم معکوس ذهنیت پدرش در شکل گیری این فیلم را تایید کرد و گفت: "من گرامر سینما را از پدرم یاد گرفتم و اصلا این نبوده که بخواهم پز متفاوت بودن بگیرم. سینمای مسعود کیمیایی در نهایت قهرمانش آن پاکی و ایستادگی را دارد و در ذهن مخاطب همیشه محکم می ماند. اینجا اما اینگونه نیست. اینجا قهرمان ما برنده مسابقه نمی‌شود. من در ابتدا خواستم از جامعه و خودم دور نمانم. می خواهم دوربینم را در زاویه ای قرار بدهم که خودم را در آن پیدا بکنم.من به آن سینمایی که پدر دارد و ریشه در فرهنگ کهن ایرانی دارد علاقه دارم اما در اینجا به گونه ای دیگر روایت شده است.پدرم در معکوس در تیپ ها ظاهر شده بود نه کاراکترها." کاراکترهایی که مخاطب را جذب نکرد و شخصیت پردازی ان ها به نیمه دوم فیلم موکول کرد. اتفاقی که باعث شد در همان نیمه ابتدایی برخی از اهالی رسانه سالن نمایش را ترک کنند و آنطور که باید جذب اولین ساخته پولاد کیمیایی نشوند.

معکوس نقاط قوت زیادی دارد. به عنوان تجربه اول یک کارگردان بسیار یکدست و بدون انحراف است. فیلمبرداری خوب تورج منصوری و تدوین مصطفی خرقه پوش عامل دیگر موفقیت معکوس است و البته اگر از این بیت غافل شویم که «پسر کو ندارد نشان از پدر» می توانیم به آینده پولاد کیمیایی در کارگردانی امیدوار باشیم.

 کارگردانی ای که خود او درباره انجامش در نشست خبری فیلم معکوس نظر جالبی دارد و می­گوید: « جهان کارگردانی بسیار متفاوت از بازیگری است. وقتی از کل به جز نگاه می کنی، خودت نمی توانی بازیگر باشی و تمام کارگردان هایی که این موقعیت را تجربه کردند، زیاد موفق نبودند. اصلا در این فیلم جای بازی من نبود. آنقدر سرم شلوغ بود که اصلا وقت نداشتم، به بازی فکر کنم. از طرف دیگر، دوست داشتم کارگردانی کنم»

پولاد کیمیایی در ادامه و  درباره دغدغه اش برای فیلم سازی در این فیلم گفت: «احساس می کردم هیجان از سینمای ما رفته و سینمای ایران نصیحت گرا شده و سعی کردم این فیلم را تغییر دهد. من خواستم یک چالش تکنیکی در کار داشته باشم و روایت گر چند قهرمان باشم که در یک راستا قرار می گیرند.دوست داشتم سینما را تجربه کنم و فیلمی بسازم که در مدیوم تلویزیون نباشد و با ضربان قلب تندی ساخته شود. می خواستم فیلم در لایه اول نماند و فقط فیلمی نباشد که ژانرش اکشن است. می خواستم فیلمم ژانر اجتماعی هم داشته باشد.»

نظرها