bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

«طلا» با عیار کمتر از 14

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷

سه سال پس از ساخت «مالاریا» امسال پرویز شهبازی با «طلا» به جشنواره فیلم فجر آمده است. فیلمی که همان شیوه روایت خاص شهبازی را دارد و در هیچ جای مسیر ساختار شکنی نسبت به آثار قبلی او ندارد. «طلا» آرام است و قصه ای که از دور یک میز کافه میان چهار جوان شروع می شود را تا انتهای فیلم آرام تعریف می کند. کاراکترهای اصلی تا پایان قصه حضور دارند و اینطور نیست که از یک جایی به بعد به حال خودشان رها شوند، اما همین سرانجام پذیرفتن آن ها درباره یکی دو شخصیت مثل لیلا به ضعف فیلم منجر می شود. در واقع هر چه در طول فیلم جلو می رویم بیشتر از هر چیز سرنوشت دریا ( نگار جواهریان) و منصور ( هومن سیدی) برایمان مهم می ­شود و این که صاحب کار لیلا از او شکایت بکند یا لیلا از کار استعفا دهد یا ندهد آن هم در دقایق پایانی فیلم که گره­‌های فیلمنامه باز شده و بحران ها پشت سر هم اتفاق می افتند، باعث می شود تا ریتم هیجانی کشته شود.

«طلا» فیلم خوبی است چون کارگردانی آن دقیق و حساب شده انجام گرفته است. فیلمبرداری خوب طلا همانقدر بر فیلم تاثیر مثبت گذاشته است که فیلمبرداری بد فیلم روزهای نارنجی هر لحظه تماشاگر را به فکر ترک سالن می انداخت. همچنین روایت درست قصه از جایی که شروع می شود، جایی که اوج می گیرد و جایی که هر کدام از خرده روایت ها باید به سرانجام برسند هم «طلا» را تبدیل به یک فیلم کامل می کند. اما همه این عناصر در کنار هم «طلا» را به «طلا» ی با عیار کمتر از۱۴ تبدیل کرده است. انگار اجزای آن خوب و درست هستند اما  چند جای خالی در ترکیب این اجزا حس می شود. مهم‌ترینش اینکه بازیگران بنا به تجربه زیاد و شخصیت هایی که بارها در فیلم های قبلی بازی کرده و تکراری شده اند در «طلا» ایفای نقش می کنند. شاید «طلا» به بازی گرفتن از یک هنرپیشه تازه کار یا بازی گرفتن از بازیگری در نقشی که تاکنون آن را ایفا نکرده است احتیاج دارد. بازیگری که برای مثال در نقش دریا یا منصور که نقش های کلیدی تر این فیلم هستند بتواند هیجان موجود در فیلمنامه را مطابق با روایت پش ببرد و جایی که بیننده منتظر واکنش یا گفتاری از دریا و منصور در موقعیت های حساس زندگی شان است چیزی را ببیند که قبلا در بازی های نگار جواهریان و هومن سیدی ندیده است.

مثل بچه مدرسه ای ها فیلم ها را نقد نکنید

نشست خبری فیلم سینمایی «طلا» به کارگردانی پرویز شهبازی در حالی در کاخ رسانه ای جشنواره فیلم فجر برگزارشد که عوامل این فیلم نسبت به سادگی سوالات و اظهار نظرها نسبت به فیلمنامه انتقاد کردند. پرویز شهبازی که کارگردانی این اثر را برعهده دارد هم گفت که اگر انتقادی دارید آن را به صورت یادداشت منتشر کنید آنهم نه برای من بلکه چون من یادداشت هایتان را نمیخوانم، برای مخاطبان.

پرویز شهبازی کارگردان در ابتدا، درباره شکل گیری فیلمنامه نهایی این فیلم توضیح داد و گفت: بازبینی فیلمنامه نهایی تا آخر فیلمبرداری ادامه داشت. او همچنین درباره اینکه سینمای خود را رئالیستی می داند، بیان کرد: ظاهر رئالیستی دارد اما سعی می کنم از آن عبور کنم. داستان فیلم (طلا) کاملا تخیلی است. او همچنین درباره پرسشی که درباره فیلمنامه شد، توضیحاتی ارائه داد و گفت: وقتی که می گویید نمای «سوبژکتیو شخصیت منصور»، اشتباه است، نشان می دهد که اطلاعات شما در زمینه کارگردانی بسیار پایین است.

رامبد جوان هم درباره فروش گیشه این فیلم بیان کرد: ان شاالله فیلم مان را می فروشیم. اگر فیلمی خوب ساخته شود قطعا سهم خودش را در گیشه پیدا می کند . محمد شایسته که به همراه رامبد جوان تهیه کنندگی این اثر را بر عهده دارد،  در این باره اعلام کرد: اگر من و رامبد فکر می کردیم این فیلم نمی فروشد روی آن سرمایه گذاری نمی کردیم. مطمئنیم که این فیلم در گیشه می فروشد.

نظرها