bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

به احترام عشق سال های سالخوردگی

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷

فریدون را به آسایشگاه گذاشته­ اند. فریدون همسر سابق شکوه است. شکوه یکسال بعد از جدایی از فریدون با یکی از دوستان او به نام رضا ازدواج می­کند. حالا سال­های زیادی از جدایی و ازدواج دوباره می گذرد، شکوه و رضا در خانه خودشان زندگی می کنند و فریدون در آسایشگاه. این سه، شخصیت های اصلی فیلم مونا زندی حقیقی هستند که ۹ سال پس از آخرین فیلمش یعنی عصر جمعه با داستانی برگرفته از یک زندگی واقعی آن را ساخته است. فیلمی که با مکثی طولانی در میان رنگ ها و زیبایی زنانه آغاز می شود و از انتخاب لوکیشن، انتخاب شغل شکوه، گریم و لباس های رنگارنگ او و حتی دکوراسیون خانه اش نشان می دهد با یک فیلم زنانه رو به رو هستیم.

اما اینطور نیست و  وزن اصلی فیلم زنانه زندی حقیقی وقتی مشخص می شود که بیننده با شخصیت ها در طول داستان جلو می رود و هر چه بیشتر پیش می رود می­فهمد کارگردان سعی در معرفی رضا و فریدون به عنوان قهرمان های داستان دارد. همان جا که کاکراکتر اصلی زن یعنی شکوه را چند دقیقه ای از کل فیلم خارج می کند تا نشان دهد رضا و فریدون همانقدر با هم صمیمی هستند و رفاقت دارند که سال ها پیش زمانی که شکوه همسر فریدون بود رفاقت می کردند. همانجا که فریدون به رضا پول قرض می دهد یا رضا به فریدون کمک می کند تا قبل از رسیدن شکوه به خانه مشکلی که در دستشویی رفتن برایش پیش آمده بود را حل کند. فیلم مونا زندی حقیقی زنانه است چون همه چیز حول شخصیت اصلی زن داستان اتفاق می افتد اما آنقدر در به تصویر کشیدن جزئیات رفتاری فریدون و رضا دقیق عمل می کند که در حین تماشای فیلم فراموش می کنیم شکوه، عنصر اصلی داستان است و اوست که فریدون را به خانه آورده تا هر سه در کنار هم زندگی کنند.

بنفشه افریقایی در عین حال که روایتی از زندگی واقعی است اما آن هسته اصلی داستان را بسیار پرورش داده و لایه ها و روابط دیگری را به آن اضافه کرده که باعث نقطه ضعف آن شده است. از جمله اینکه طولانی و خسته کننده می شود و در برخی موارد ذهن بیننده را بدون هیچ دلیلی از خط اصلی داستان دور می کند. بنفشه آفریقایی جسور است چون شکوه، رضا و فریدون را دور یک میز می نشاند و رفتار و شرم و غیرت و حرص آن ها را در یک قاب به تصویر می کشد. این فیلم پر از مفاهیم انسانی است و سوال بزرگی را در ذهن بیننده به جا می گذارد. اگر من جای رضا یا شکوه بودم حاضر می شدم فریدون به این خانه بیاید؟

در نشست خبری فیلم بنفشه آفریقایی چه گذشت؟

پس از اکران فیلم بنفشه آفریقایی در پردیس سینمایی ملت خبرنگاران و اهالی رسانه به جلسه نشست خبری این فیلم رفتند. در ابتدای نشست کارگردان در پاسخ به این سوال که «با توجه به واقعی بودن داستان فیلم، تا چه حد داستان پردازی کارگردان در فیلم موثر بوده» گفت: کلیت فیلم و اینکه زنی شوهر سابقش را از خانه سالمندان به خانه می آورد و مسائلی از این دست کاملا واقعی است اما برخی مسائل مثل رنگرز بودن شکوه زاییده ذهن فیلمنامه نویس است. امیدوارم مخاطبان این فیلم را دوست داشته باشند. بازخوردهایی هم که دریافت کرده ام بازخورده های خوبی بوده اند. مخصوصا خانم ها که از لحاظ شخصیتی دوست داشتند همانند شکوه باشند.

همچنین در ادامه علیرضا شجاع نوری تهیه کننده فیلم بنفشه آفریقایی به سوالاتی درباره استقبال مخاطبان خارجی از این فیلم پاسخ داد. او گفت: دنبال ساخت فیلمی بودیم که به حال دل ما ایرانی ها بیاید. اگر می خواهیم به سمت جهان گیر شدن سینمای خودمان برویم باید روایتگر داستان هایی باشیم که آن را زیست می کنیم. همه خارجی هایی که فیلم هایی از این دست را می بینند دوست دارند زندگی در این فضای نوستالژیک را تجربه کنند. اگر ما بتوانیم فیلم هایی ارائه کنیم که در کوچه پس کوچه های ما چه می گذرد، این می تواند برای خارجی ها خوشایند باشد. البته این اصلا اتفاق آسانی نیست.باید ساخته شود تا جا بیفتد. این حالت در سینمای هالیوود یا مثلا سینمای ایتالیا هم هست.بدون آن که به این کشورها رفته باشیم دل مان برای بعضی جاها تنگ می شود. من فکر می‌کنم ما باید تلاش کنیم در این حوزه فیلمسازی قدم برداریم.

رضا بابک که بازی درخشانی در نقش فریدون در این فیلم داشت نیز در این نشست صحبت هایی کرد. او در مورد تقسیم نقش ناعادلانه میان دو مرد حاضر در فیلم گفت: من این مورد را قبول ندارم و به نظرم در داستان توازن برقرار بود.سعی همه ما در این بود که بتوانیم به کاراکتر های خاص خودمان برسیم نه به چیزی برسیم که نمود بیرونی داشته باشد. خیلی از اتفاق ها بین ما فقط در یک نگاه یا یک واژه کوتاه بود. من زیاد این ناعدالتی در توزیع نقش بین دو شخصیت مرد در فیلم را قبول ندارم.

نظرها