bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

صدای بلند هایده

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷

مادر زمین

هایده به فکر بازیافت زباله و نگران محیط زیست است. وقتی صاحبخانه‌ی او در آلمان زباله‌های خشک و تر را از هم تفکیک می‌کرد او به این فکر افتاد که چرا در کشور خودش چنین اتفاقی نیفتد؟ درسش که تمام شد با انگیزه‌ی کمک به طبیعت به ایران برگشت. تنها نبود، راموند شوهر آلمانی او همراه و مشوقش شد. دهه‌ی هفتاد، شروع کار او برای گفت‌وگو با مدیران شهر مادری‌اش گیلان غرب و راضی کردن آنها برای اجرایی کردن ایده‌هایش‌ بود. کار سخت بود، اما کمی بعد در کرمانشاه، تهران، ایذه و حتی بلوچستان هم حرف او پیچیده بود.

«مادر زمین» روایت تلاش‌ها و کوشش‌ها و مشقت‌هایی است که «هایده شیرزادی» در بیست و چندسال برای برطرف کردن اضطراب و کابوس از طبیعت کشیده است. ایده‌ی او ساده است: «به جای دفن زباله در زمین، با فرآیندی آن را به کود تبدیل و قابل استفاده کنیم.» ایده‌ای ساده که برای عملی شدن نیازمند کمک‌ و نیروهای فراوان است. ماشین و ابزارآلاتی می‌خواهد که در ایران یافت نمی‌شود و خرید آنها به ارزش دلار و پوند و یورو کمرشکن است؛ اگر کمک بخش دولتی نباشد. نداشتن نیرو و ابزار و از همه مهمتر زن بودن، موانعی بر سر راه هایده است اما او می‌خواهد از پس آنها برآید.

مادر زمین

مادر زمین بخشی از مجموعه مستندهای «کارستان» است، مستندهایی که روایتگر تلاش و کوشش‌ ایرانیانی است می‌خواهند طرحی نو دراندازند، کسانی که خواسته‌اند کسب و کار خودشان را داشته باشند.

 کارگردان مادر زمین مهناز افضلی است. رخشان بنی اعتماد و مجتبی میرتهماسب حامیان او و دیگر مستندهای کارستان هستند. مستندهایی که حواشی زیادی با خود دارند. اما دیدن آنها بذر امید را در دل هر ایرانی ناامیدی می‌کارد. ایرانیانی که ایده‌های کوچک و بزرگی دارند و خودشان می‌خواهند آستین بالا بزنند و شروع کنند. مادر زمین روایت صدای بلند تلاش‌های زنی است که می‌خواهد امیدهای به خواب رفته‌ی هم‌وطنانش را بیدار کند.


نظرها