bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

از آوار تا شلوار

نویسنده منصوره رضایی
تاریخ انتشار چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷

آدم­ها آیینه‌­ی همدیگر هستند. ما دردها، رنج­ها، خوشی­ها و ناخوشی­‌هایمان را در وجود دیگران می­‌بینیم. یکی از رنج­های بزرگِ آدمی مرگ است. شاید بارها از خودمان  پرسیده باشیم که اگر مرگ به سراغمان بیاید چه می­‌کنیم؟ اگر از دستِ مرگ، نجات پیدا کنیم و شانسِ دوباره‌­ای به دست بیاوریم، چگونه زندگی خواهیم کرد؟ آیا مواجهه با مرگ، سطح دغدغه‌­هایمان را عوض می­‌کند یا باز هم به افکار و اهدافِ قبلی­مان می­‌چسبیم و همان آدمِ پیشین هستیم؟

مثلاً اگر زلزله بیاید؛ مدت­ها زیر آوار بمانیم؛ با مرگ رو در رو شویم اما از چنگش نجات پیدا کنیم؛ چه‌­قدر زندگی­مان تغییر می­‌کند؟ اگر تمام شهر و روستایمان با خاک یکسان شده باشد و فقط ما زنده مانده باشیم، چه حالی پیدا می­‌کنیم؟ اگر به ما بگویند می‌­توانی فقط یک وسیله را از زیرِ آوار دربیاوری، چه چیزی را انتخاب می­‌کنیم؟ سند و مدرکمان را؟ لباس­هایمان را؟ کتاب‌­هایمان را؟ پول­‌هایمان را؟ چه چیزی را؟

شاید زنده ماندن بعد از یک زلزله‌­ی شش ریشتری برای ما داستان­گونه و عجیب و غریب باشد. اما در مستند  «مردی با شلوار میلیونی» این داستان، تحقق می‌­یابد. ما با مردی روستایی همراه می­‌شویم که از زیر آوار، سالم بیرون آمده و با یک بیل و کلنگ به جان آوارِ خانه‌­اش افتاده تا یک چیز با ارزش را پیدا کند. شلوارش را !  در طول این مستند، انگار ما مردِ زلزله زده باشیم، نگران پیدا شدن شلوار هستیم! دلمان برای دست‌­های خسته و چهره‌­ی تکید‌ه‌­اش می‌­سوزد و خدا خدا می‌­کنیم زودتر شیءِ با ارزشش را از زیر آوار بیرون بکشد. از زنده ماندنش خوشحالیم و به استدلال­های ساد‌ه‌­اش می­خندیم. پا به پایش تلاش می­‌کنیم و با اندوهش بغض می­‌کنیم.

مستندِ سی دقیقه‌­ایِ « مردی با شلوار میلیونی» که توسط حسن قهرمانی ساخته شده، گوشه‌­ای از زلزله­‌ی اهر و ورزقان را نشان می‌­دهد. این مستند، آمیخته‌­ای از طنز و تراژدی است.

 در فیلیمو با اینترنت رایگان، تماشایش کنید...  

نظرها