bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

مادر هالییود

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷

مری لوئیس استریپ. زن باوقار سینمای هالیوود که سال‌هاست در ردیف اول تمامی جشن‌ها و مراسمات رسمی سینمایی و هنری جایگاه ویژه‌ای برای خود دارد و پس از ۵۰ سال کار حرفه‌ای، همچنان پرکار است و جوایز را یکی پس از دیگری از آن خود می‌کند. مریل ۶۹ ساله، زن فرهیخته و هوشمند هالیوود است. زنی که به دور از هیاهو، همیشه بهترین عملکرد را داشته، باورپذیرترین نقش‌ها را بازی کرده و عمیق‌ترین تاثیرها را گذاشته است.

۲۱ بار نامزدی اسکار، ۳ جایزه‌ی این آکادمی، ۳۱ نامزدی گلدن گلوب، ۸ جایزه‌ی این اتحادیه، ۳‌جایزه‌ی اِیمی و ۴ بار نامزدی گرمی همگی افتخاراتی است که هرکسی را متقاعد می‌کند تا لااقل با بهترین آثار این بازیگر آشنا شود و پرآوازه‌ترین فیلم‌هایش را در لیست «صد فیلمی که باید دید» قرار دهد. مریل در هیچ نقشی ناامیدکننده نیست. بجز تجربیاتی که در ژانر کمدی داشته است و آنچنان با شخصیت واقعی آرام و پخته‌ی او سازگار نبوده است، فیلمی نیست که مریل از پس آن برنیامده باشد یا به دل تماشاچی ننشسته باشد. نگاه نافذ او که می‌تواند در نقش‌های مختلف به‌غایت مهربان، جدی، خشن، دلسوز، دلرحم و معمولی باشد، چهره‌ی او را این‌چنین محبوب و ماندگار کرده است.

مریل در هنر همه‌فن حریف است. او برای بازی در «آوای قلب‌ها» ویالون یاد می‌گیرد. تقریبا تمامی آوازهای فیلم موزیکال «به‌سوی جنگل» را خودش اجرا کرده است. شالگردنی که در «شک» دارد را خودش بافته و بالاتر از همه‌ی اینها، او هنر زندگی کردن دارد. شروع تئاتر در مدرسه، تحصیل در دانشگاه، کار کردن بعنوان پیشخدمت رستوران و تایپیست، رفتن به نیویورک و دنبال کردن قدم به قدم رویاها و حرفه‌ای شدن، راه طولانی و دشواری است که این بازیگر پشت سر گذاشته است. او از معدود افرادی است که در هالیوود زندگی خانوادگی موفقی دارد. یک بار ازدواج، بدون سابقه‌ی طلاق و چهار فرزند. مریل به نوعی مادر و راهنمای بسیاری از هالیوودی‌هاست و این نوع‌ از رابطه را می‌توان در مجامعی که در آن‌ها ظاهر می‌شود دید.

استریپ با نقش بسیار کوتاهی که در فیلم «جولیا» داشت مورد توجه قرار گرفت و پس از آن به پیشنهاد «رابرت دنیرو»  در «شکارچی گوزن» بازی کرد و نامزد بهترین بازیگر مکمل شد.

در پرداختن به آثار او، آثاری که با آن‌ها جوایز متعدد دریافت کرده است در اولویت هستند. یک‌سال بعد از شکارچی گوزن، او بابت بازی تاثیرگذارش در «کرامر علیه کرامر» جایزه‌ی بهترین بازیگر مکمل را از آن خود کرد. بازی اون بعنوان زن مستاصلی که در زندگی خانوادگی‌اش درمانده شده و برای طلاق‌ به دادگاه می‌رود، واقعی و تاثیرگذار بود.

استریپ در اسکار رکورددار است. او برای بازی در «انتخاب سوفیا» به زبان لهستانی مسلط شد و به حق، اسکار بهترین بازیگر را دریافت کرد. «بانوی آهنی» و بازی در نقش «مارگارت تاچر» برای او سومین جایزه‌ی اسکار‌ را به همراه داشت. او تمام مبلغ دریافتی‌اش از این فیلم را به موزه ملی تاریخ زنان اهدا کرد.

«شکارچی گوزن»، «منهتن»، «پست»، «ساعت‌ها»، «جولی و جولیا» گلچینی است که فیلیمو از اثار استریپ به شما پیشنهاد می‌دهد:

شکارچی گوزن درامی جنگی است درباره‌ی دو مردی که استریپ به نوعی با آن‌ها در ارتباط است و هردو قصد رفتن به ویتنام را دارند.

شکارچی گوزن

منهتن، درامی است که از آن بعنوان نامه‌ی عاشقانه‌ی وودی آلن به نیویورک یاد می‌کنند و استریپ در آن نقش همسر وودی آلن را بازی می‌کند.

منهتن

ساعت‌ها درامی جذاب و دیدنی است که زندگی سه زن با یک سرنوشت را در سه زمان مختلف روایت می‌کند. علاوه بر استریپ، بازی درخشان «نیکول کیدمن» در نقش «ویرجینیا وولف» چیزی نیست که بخواهید آن را از دست بدهید.

ساعت ها

جولی و جولیا هم درامی کمدی است درباره‌ی دنیای زن‌ها. فیلمی که به تمام کسانی‌که فکر می‌کنند بی‌اهمیت‌اند و نمی‌توانند در زندگی‌شان کار مهمی بکنند توصیه می‌شود. استریپ و «ایمی آدامز»، هردو در این فیلم دلنشین و دیدنی‌اند.

جولی و جولیا

منتظر سایر آثار استریپ در فیلیمو باشید.

نظرها