bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

شخصیت مشرقی در تازه ترین اثر فریدون جیرانی چه کسی خواهد بود؟

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷

"اسم مشرقی برای من يك مشخصه است كه باز هم تكرار خواهد شد. مجموعه مشرقی ها در فيلم های من نماينده قشر خاصی از طبقه متوسط جامعه هستند." این جمله ای است که فریدون جیرانی ۱۵ سال پیش در مصاحبه با روزنامه همشهری و درباره شخصیت های مشرقی در فیلم هایش گفته است. شخصیتی که بعد از این گفت و گو هم ادامه پیدا کرد و اخرین بار با نام صحرا مشرقی در فیلم خفگی او به نمایش درآمد. حالا به بهانه تازه ترین اثر فریدون جیرانی که نهنگ آبی نام دارد و دی ماه ۹۷ وارد شبکه نمایش خانگی خواهد شد به سراغ بررسی شخصیت های مشرقی در آثار او رفته ایم که در ادامه می خوانید.

خفگی

اولین بار نام مشرقی در فیلم قرمز و با بازی هدیه تهرانی در نقش هستی وارد سینمای فریدون جیرانی شد. فیلمی که در سال ۱۳۷۷ تعریف جدیدی از سینمای اجتماعی در ایران به وجود آورد و همزمان دو سیمرغ بلورین برای هدیه تهرانی و محمدرضا فروتن به عنوان بازیگران نقش اول زن و مرد به همراه داشت.

 اما کسی فکر نمی کرد هستی مشرقی قرار است با نام های دیگری از جمله علی مشرقی، لیلا مشرقی، عادل مشرقی، ناهید مشرقی و ... به یک امضا پای کارهای جیرانی تبدیل شود. جیرانی در مصاحبه ای دیگر گفته است که نام مشرقی یک یادگاری از دوران نوجوانی اوست و البته هیچ کس هم نمی داند کدام جنبه از این یادگاری در کدام نقش های مشرقی به نمایش درآمده. شاید اگر ویژگی های شخصیتی تمام مشرقی ها را کنار هم بررسی کنیم آنچه در ذهن فریدون جیرانی می گذرد را کشف کرده و به مشرقی ای که در دنیای واقعی وجود دارد دست پیدا کنیم. اما مگر فیلم و سینما هم از دنیای واقعی ساخته نمی شود؟ پس مشرقی جدید سریال نهنگ آبی چه کسی خواهد بود و چه ویژگی هایی خواهد داشت؟

برخی می گویند مشرقی در فیلم های جیرانی جای شخصیت قهرمان داستان می نشیند و برخی می گویند جیرانی نام شخصیت عاشق را مشرقی می گذارد. نکته ای که تا زمان انتشار سریال نهنگ آبی نمی توان درباره آن به توافق رسید. اما آنچه اهمیت دارد وجود بازیگران مطرحی مانند لیلا حاتمی، ساعد سهیلی و مصطفی زمانی در تازه ترین تولید فریدون جیرانی است که هر کدام در عین حال هم می توانند عاشق باشند و هم قهرمان.

طبق اخبار منتشر شده از سریال نهنگ آبی چند هفته ای بیشتر به انتشار آن باقی نمانده و طبق اطلاعاتی که از این سریال در شبکه های مجازی و فیلیمو منتشر شده به نظر می آید آرمین، آناهیتا، ژاله، بهمن، خسرو و نادر هر کدام قابلیت تبدیل شدن به جدیدترین شخصیت مشرقی را در کارنامه این کارگردان باسابقه دارند.

اگر بخواهیم بر مبنای خلاصه داستان ها و آنچه درباره ایفای نقش بازیگران این مجموعه منتشر شده است درباره مشرقی جدید حدسی بزنیم بیشتر از هر چیز آرمین که دانشجویی جوان و جامعه گریز در عین حال باهوش و شجاع است می تواند تازه ترین ایفا کننده نقش این شخصیت کهنه باشد. از طرفی آناهیتا که نام شخصیت لیلا حاتمی است، آنطور که مشخص شده است شخصیتی غیرنرمال دارد. البته قوی به نظر می آید و میخواهد دنیا را طبق خواسته اش پیش ببرد. شاید اگر در مسیر سریال لیلا حاتمی وارد ماجراهای عاشقانه شود او گزینه بهتر و ملموس تری برای نقش مشرقی در سریال فریدون جیرانی باشد.

حالا باید منتظر باشیم تا این سریال منتشر شده و با گذشت چند قسمت از آن پرده از شخصیت یا شخصیت های مشرقی اش متفاوت تر یا شبیه تر به مشرقی های قبل برداشته شود. 

نظرها