bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

فوتبال سه سوته

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷

چیه این فوتبال که پیر وجوان، بزرگ و کوچیک، مرد و زن رو درگیرِ خودش کرده؟ چیه این فوتبال که توجه یک شهر، یک کشور و یک جهان رو به خودش جلب کرده؟ چیه این فوتبال که ظاهرش این­قدر ساده و دست یافتنیه اما در پشتِ پرده، ماجراهای پیچیده و عجیب و غریبی داره؟ چیه این فوتبال که فرهنگ و اقتصاد و سیاست رو تحت تأثیر قرار داده و رخدادهای بزرگِ دنیا رو در دست گرفته؟ شاید فوتبال یک جادو باشه؛ جادویی پر قدرت که دنیا و رؤیایِ آدم­ها رو عوض می­کنه...

چیه این فوتبال

مستند «چیه این فوتبال» ما رو می­بره وسط زمین فوتبال و با ابعاد جذاب و باورنکردنیِ این ورزش، آشنامون می­کنه. با دیدن این مستند، ما هم یکی از یازده بازیکن می­شیم و پا به پای حریف، می­دویم. انگار ما هم سربازِ جنگ جهانی هستیم و شبِ کریسمس، میدان جنگ رو رها کرده و با دشمن، فوتبال بازی می­کنیم. یا یه تیفوسیِ دو آتیشه می­شیم و زندگیمون رو پایِ فوتبال می­ذاریم. با تماشای این مستند ما مارادونا می­شیم؛ مِسی می­شیم؛ جی جی بوفون می­شیم؛ شاید هم مثل آلبرکامو آشوبِ دروازه رو وِل کنیم و به آرامشِ ادبیات پناه ببریم. چیه فوتبال، حقایقِ غیرِ قابلِ باوری رو نشونمون می­ده. از نفوذِ انگلیس در فوتبال ایران تا گرفتن انتقام یک ملت، وسطِ زمینِ بازی. از یه فوتبالِ یازده ثانیه­ای تا یه صعودِ دقیقه نودی. از قصابی تویِ زمین فوتبال تا جنجالِ یه فینال.

چیه این فوتبال

مجموعه مستند « چیه این فوتبال» در یازده قسمت سه - چهار دقیقه ­ای ساخته شده. یعنی تماشای کلِ بخش­هاش کمتر از یک ساعت، طول می­کشه. یک ساعتی که اون رویِ فوتبال رو نشونمون می­ده و دیدمون رو درباره­ ی این ورزشِ پر طرفدار عوض می­کنه. عادل انیسی، کارگردان مستند چیه این فوتباله. صدای زیبای حمید محمدی هم این مستند رو جذاب­تر کرده.

در سایت فیلیمو، با اینترنت رایگان ببینید چیه این فوتبال؟

نظرها