bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

“قاتل اهلی” پر ماجرا سرانجام به شبکه نمایش خانگی رسید

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷


قاتل اهلی


تابستان سال ۹۵ بود که مسعود کیمیایی دوباره با فیلم جدیدش خبرساز شد. اولین خبرها برای کمک به پیشرفت پروژه منتشر می‌شد و روی بزرگترین ویژگی این فیلم یعنی وجود پرویز پرستویی به عنون بازیگر اصلی متمرکز بود. پس از ان پیوستن امیرجدیدی به عنوان محبوب‌ترین بازیگر جوان که او هم در روزهای اوج خود به سر می‌‌برد نام قاتل اهلی را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخت.

همه منتظر بودند تا جدیدترین ساخته کارگردان جرم را بر روی پرده سینما ببینند و دوباره ذهن خود را به دنیای قهرمان‌های مسعود کیمیایی نزدیک کنند. اما هیچکس فکر نمی‌کرد حاشیه‌های آخرین ساخته کارگردان معروف عصر روشنفکری ایران آنقدر زیاد شود که در روند تولید فیلم هم اثرگذار باشد. از دعواهایی که با تهیه کننده فیلم شکل گرفت تا اعتراض‌های بازیگران از جمله پرویز پرستویی که در نهایت از بازی در این فیلم ابراز پشیمانی کرده بود، تنها گوشه‌ای از حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن قاتل اهلی است.

انگار رسالت تمام این حاشیه‌ها اضافه کردن بار سنگینی بر کارنامه مسعود کیمیایی بود که در جشنواره فجر سال  ۹۵  نیز فیلم او را با شکست رو‌به‌رو کند و منتقدین را صریح‌تر از همیشه مقابل او قرار دهد. اما با گذشت زمان، دور شدن از حاشیه‌ها،  اکران سینمایی و حالا که این فیلم به شبکه نمایش خانگی امده است آیا می‌توان نگاه دوباره‌ای به قاتل اهلی داشت و نام مسعود کیمیایی را بر پای این فیلم به اندازه آنچه شان این کارگردان کهنه‌کار است درخشان دید؟

این سوالی است که هر مخاطبی و هر دوستدار سینمای کیمیایی به تنهایی می‌تواند به آن پاسخ دهد. وقتی پای فیلم قاتل اهلی نشسته است و بیشتر از آنکه روی ضعف‌های فیلم دقیق شود تصمیم دارد تا از آن  لذت ببرد. این همان رسالت سینماست و همان جاذبه‌ای است که حتی بعد از گذشت ۲ سال از سر و صداهای فیلم قاتل اهلی باز هم دوستداران سینما را برای تماشا آن منتظر نگه می‌دارد.

فیلمی که پگاه آهنگرانی، پرویز پرستویی، امیرجدیدی و پولاد کیمیایی بازیگران اصلی آن هستند و همانند  قیصر و گوزن ها، حتی سلطان و ضیافت و رد پای گرگ قرار است مخاطب را مسحور خود کند. قاتل اهلی داستان دکتر جلال سروش است. مرد تاجر درست کاری که به دلایلی رویاروی یک شرکت پر از فساد ایستاده است و پرونده سنگینی برایش ساخته شده است. نام شرکت فاسد پیسارو است. پیسارو معنی روشنی ندارد. شاید کیمیایی آن را اسم رمز تمام فسادها گرفته است. او در این فیلم‌ هم مانند همه ساخته‌های گذشته‌اش می‌خواهد اعتراض کند. به روش خودش اعتراض کند و حرف بزند و نماینده‌ای از جامعه باشد. به همین دلیل است که به قاتل اهلی لقب سیاسی‌ترین فیلم مسعود کیمیایی را داده‌اند.

حالا که قاتل اهلی به شبکه نمایش خانگی آمده و حتی می‌شود آن را دوباره و چندباره دید می‌توان به تمام این معناها و پیام های مسعود کیمیایی هم بیشتر فکر کرد تا شاید با فکر کردن به آن بفهمیم که چرا داریوش مهرجویی از رفیق دیرینه‌اش در برابر هجمه انتقادها دفاع می‌کرد. داریوش مهرجویی بعد از تمام حاشیه‌هایی که پیرامون قاتل اهلی شکل گرفت در نامه‌ای به کیمیایی نوشت: «رفیق دیرینه من برو و همچنان بتاز و فیلم‌های باشکوهت را بساز و دلگیر نشو از این رسم زمانه ناخوشایند ما.»

پس با هم از اینجا به تماشای قاتل اهلی در فیلیمو می‌نشینیم تا برای این همه جنجال درباره این فیلم پاسخی پیدا کنیم.


نظرها