bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

بهترین درام دادگاهی سینما

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷

12مرد خشمگین

بهترین درام دادگاهی سینما به روایت خیلی از کارشناسان و منتقدین دوازده مرد خشمگین، شاهکار سیدنی لومت است. ۱۲مرد خشمگین که اولین فیلم بلند سینمایی سیدنی لومت، کارگردان فیلم‌های فوق‌العاده‌ای مثل بعدازظهر سگی و سرپیکو است، قصه هیات منصفه‌ای شامل ۱۲مرد است که باید در موردمحکومیت پسری جوان تصمیم بگیرند. از ۹۷دقیقه طول فیلم، ۹۴دقیقه درون اتاق مخصوص تصمیم‌گیری هیات منصفه فیلمبرداری شده است. فیلم که بر اساس نمایشنامه رجینالد روز ساخته شده در واقع به خاطر ساخت فضایی کلاستروفوبیک و به پرسش کشیدن اخلاقیات مردم شهرت دارد و بارها و بارها توسط مسئولان عالی‌رتبه حکومتی آمریکا به عنوان اثری که مرعوبشان کرده، نام برده شده است.

لومت برای ساخت ۱۲مرد خشمگین با چالش‌های زیادی روبرو بوده. از طرفی نگه داشتن ریتم تصویر و رفت و آمد کاراکترها در یک درام عملا تئاتری کاری بسیار پیچیده است؛ کاری که لومت توانسته با تقسیم محل وقوع رویدادها به پنج بخش مختلف مثل دستشویی، کنار پنجره، روی میز، و... به خوبی از پس آن برآید و با رفت‌وآمدهای مکرر بین این فضاها به تنوع قابل قبولی دست یابد که هرگز بیننده‌اش را خسته نکند.

از طرف دیگر، فیلم در ابتدا با لنزهای واید و کمی بالاتر از سر بازیگران فیلمبرداری شده، نمایی که عمق میدان خوبی را به نمایش می‌گذارد و همه پس صحنه تقریبا فوکوس باقی می‌ماند. ولی رفته رفته با رشد پلات داستان و گذشت زمان لنز دوربین به تله تغییر می‌کند و ارتفاع هم به اندکی پایین‌تر از کاراکترها می‌رسد. لومت درباره تکنیک مورد استفاده‌اش گفته دلیل این کار، دادن حس خفگی و کلاستروفوبیا به تماشاگر است؛ در واقع همان حسی که کاراکترها در اثر محبوس ماندن در اتاقی گرم دارند.

12مرد خشمگین

۱۲مرد خشمگین روایتی است از درگیری گروهی از مردان که با همه تفاوت‌های شخصیتی‌ای که با یکدیگر دارند مجبورند تا به بهترین تصمیم ممکن برسند، تصمیمی که می‌تواند بی‌گناهی را پای چوبه دار ببرد یا مجرمی را راهی خیابان‌ها کند. فیلم از دیگر سو، نمادی است بر صحت و سلامت و امکان بهبودی که دموکراسی دارد و تاثیری که یک فرد به تنهایی می‌تواند بر جامعه‌اش داشته باشد.

۱۲مرد خشمگین نسل‌های مختلفی از علاقه‌مندان به سینما را سرگرم کرده و تحت تاثیر قرار داده است.

این درام دادگاهی درجه یک را با کیفیت HD و دوبله‌ای خاطره‌انگیز در فیلیمو ببینید

نظرها