bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

تشریفات ساده

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷

تشریفات ساده چهارمین فیلم جوزپه تورناتوره، فیلمساز ایتالیایی است که این بار در فرانسه و به زبان فرانسوی فیلم ساخته. تورناتوره پس از موفقیت فوق‌العاده سینما پارادیزو در جشنواره کن و اسکار، «حال همه خوبه» با بازی ماسترویانیِ افسانه‌ای را ساخته بود و در دوران اوجش به سراغ ایده تشریفات ساده رفت.
تشریفات ساده شاید از بُعد حسی و بخصوص نزدیک شدن به مرزهای رمانتیسیزم افراطی و همیشگی ناتوره، کنترل‌شده‌ترین اثر او باشد. قصه فیلم درباره مردی (اوناف) است با بازی ژرار دیپاردیو که برای بازجویی به بازداشتگاه نمور و درب و داغانی آمده و با بازرس باهوش و عجیب‌وغریبی با بازی فوق‌العاده رومن پولانسکی، فیلمساز نابغه لهستانی، سر و کار دارد.
قصه فیلم تورناتوره با ظاهر پلیسی‌اش، به آرامی و نه با غلوهای همیشگی او، گره‌هایش باز شده و تبدیل به اثری اگزیستانسیالیستی درباره حیات، مرگ و هویت انسان در بین این دو تبدیل می‌شود. طراحی صحنه که همیشه یکی از نقاط قوت آثار تورناتوره بوده این بار هم به کمکش آمده و توانسته با تبدیل فضای بازداشتگاه به مکانی دلهره‌آور، تنشی به فیلم اضافه کند تا ریتم فیلم که در ساده‌ترین حالت ممکن تنها از گفت‌وگوی دو مرد تشکیل شده و به راحتیمی‌توانست خسته‎کننده و تئاتری به نظر بیاید را نگه دارد و بیننده را مضطرب و نگران روی صندلی بنشاند.
تورناتوره درباره استفاده از ترکیب بازیگری عجیبش هم گفته نقش مرد طبیعتا باید به بازیگری مشهور می‌رسید، کسی که تماشاگر او را بشناسد و به راحتی بتواند به او نزدیک شود و موقعیت بن‌بست او را درک کند؛ از طرف دیگر بازرس باید فردی ناآشنا یا به قول خودِ فیلمساز، آن‌جهانی می‎بود، کسی که بیننده نشناسد یا حتی اگر می‌شناسد از دیدنش بر پرده سینما متعجب شود.
فیلمبرداری به سبک همیشگی تورناتوره پُر است از تراولینگ‌های سیالی که حس جبری بودن وقایع پیشِ رو را به بیننده می‌بخشد؛ انگار اتفاق‌هایی که در حال افتادن هستند باید بیافتند، حس عدم وجود هر نوع کنترلی، چیزی که اوناف هم با تمام وجود آن را حس می‌کند. در واقع میزانسن‌های همیشگی تورناتوره این بار بیشترین تاثیر را دارند و به تعلیق فیلم تنش صحنه را هم اضافه می‌کنند. در کنار این‌ها، فیلم پُر است از ۲شات‌های بازرس و اوناف که به طرزی افراطی از آن‌ها استفاده شده و با زوم‌این کمی دینامیک می‌شوند تا دو بازیگر بتوانند مرتبا به یکدیگر یا به محیط اطرافشان واکنش نشان دهند.
تشریفات ساده شاید کم زرق و برق‌ترین و بی‌اداترین فیلم تورناتوره باشد، فیلمی که کارگردانی آن به شدت کنترل‌شده اتفاق افتاده؛ چیزی که با توجه به آثار قبلی تورناتوره از او انتظار نمی‌رفت. تشریفات ساده در بخش رقابتی جشنواره کن شرکت داشت ولی برنده جایزه‌ای نشد و فقط طراحی صحنه فیلم در چند جشنواره اروپایی درخشید.

تشریفات ساده

تشریفات ساده یکی از گمنام‌ترین و قدرنادیده‌ترین فیلم‌های کارنامه کاری تورناتوره است که تماشای آن با کیفیتHD و دوبله‌ای درخشان در فیلیمو، می‌تواند تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش را برای هر کسی رقم بزند.

نظرها