bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

فوتبال برای همه

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷

early man

دایناسورها مشغول مبارزه هستند. انسان‌های نخستین با اندکی پشم حیوانات خود را پوشانده‌اند و برای غذا با هم دعوا می‌کنند. این‌جا جایی اطراف هسته‌ی زمین است. چند کوه آتش‌فشان میان بین ده‌ها کوه فعال‌اند و گدازه‌هایشان را به بیرون پرتاب می‌کنند. آدم‌ها و دایناسورها هنوز با هم درگیرند که شهاب‌سنگ آتشینی به وسط میدان برخورد می‌کند و بعد از انفجاری بزرگ فقط یک گوی داغ از آن باقی می‌ماند. این گوی که برای انسان‌ نخستین جای توپ را می‌گیرد ماجرای ابداع فوتبال و رقابت جنگلی‌ها و دختر فوتبالیست را آغاز می‌کند.

انیمیشن (Early Man) که در سایت فیلیمو با عنوان «جنگلی‌ها» و در جاهای دیگر با نام  « انسان نخستین» و « انسان اولیه» به بازار آمده، یک انیمیشن ماجراجویانه به کارگردانی نیک پارک (Nick Park) و محصول سال 2018 در انگلیس است.

 جنگلی‌ها یک استاپ‌موشن است. عروسک، صحنه و موقعیت از عناصر اصلی این دسته از انیمیشن‌ها هستند. در استاپ‌موشن از ابزارهای پیشرفته گرافیک واقع‌گرایانه و فانتزی استفاده نمی‌کنند پس باید کارگردانی، شخصیت‌پردازی و ... گیرا باشند تا مخاطب را جذب کنند. صداگذاری به‌روز، جذاب و نمکین گروه دوبله‌ی پرشین دیگر نقطه قوت این انیمیشن در فیلیمو است.

early man

گرچه عده‌ای این اثر را بازگشت به عقب و داستانش را اغراق‌آمیز دانسته‌اند اما مارک جیمز کرمود (Mark James Patrick Kermode) منتقد، فیلمنامه‌نویس انگلیسی و عضو آکادمی فیلم و هنرهای تلوزیونی بریتانیا در روزنامه گاردین دررابطه با این انیمیشن گفته: « تماشای انیمیشن‌های شرکت اردمن، مانند رفتن به یک تور تاریخ طنز و سینمای بریتانیا است. این شرکت در آخرین اثر بلندپروازانه‌ی خود با تلفیق کردن مناظر یک میلیون سال قبل از میلاد مسیح با جذابیت معصومانه‌ی دختر گریگوری اثری خلق کرده که طنز فاخر و عمیق آن دور از انتظار نبوده است.» گرچه شرکت آردمن برای این اثر رده‌بندی سنی تعریف نکرده اما تماشای آن به کودکان زیر ۶ سال توصیه نمی‌شود.

نظرها