bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

معرفی فیلم «نخستین انسان»

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷

دیمین شَزِل (Damien Chazelle) بعد از دو تجربهٔ موزیکال، با «لالالند» و «ویپلش» (Whiplash) به سراغ پروژه‌ای تماماً متفاوت رفته. «نخستین انسان»‌ درام پرکششیه با بازیِ‌ رایان گاسلینگ (Ryan Gosling) در نقش نیل آرمسترانگ (Niel Armstrong)، که ماجرای سال‌های منتهی به ماموریتِ آپولو ۱۱ به ماه در سال ۱۹۶۹ رو به تصویر می‌کشه.

first man

این فیلم اولین بار در جشنوارهٔ فیلم ونیز ۲۰۱۸ به نمایش در اومد و بعداً که اکران شد تونست توجه منتقدان رو به خودش جلب کنه. مخصوصاً بازیِ رایان گاسلینگ و کلر فوی (Claire Foy) در نقش‌های اصلی مورد ستایش قرار گرفت و منتقدان از کارگردانیِ قدرتمند شَزِل هم استقبال کردن. در کنار این‌ها، جلوه‌های بصریِ سکانس‌ِ فرود روی ماه به طرزی خیره‌کننده کار شده.

درامِ نفس‌گیر و پرقدرتِ دیمین شَزِل، از کلیشه‌های رایجِ فیلم‌های فضانوردی فاصله می‌گیره و در رئالیسمِ خودش داستانی از انسان‌های درگیرِ میان آسمان و زمین روایت می‌کنه. داستانی که پیش از این بارها و بارها تعریف شده، توی این مستندِ داستانیِ، از نقطهٔ دید محدود فضانوردان روایت می‌شه و هر چیزی که ما می‌بینیم، از زاویهٔ نگاه فضانوردها در میانهٔ ماموریت‌شونه. به همین خاطره که فیلم می‌تونه به راحتی ما رو با احساسات و افکارِ کاراکترهاش همراه کنه تا اوج و فرودشون رو با هم تجربه کنیم.

first man

بعد از دیدن «نخستین انسان» دید شما نسبت به راهپیماییِ‌ فضایی و سفرِ تاریخیِ نیل آرمسترانگ هیچ وقت مثل قبل نخواهد بود. با این فیلم، بیش از پیش حس و حال اون سفر رو دریافت خواهید کرد. همچنین، متوجه می‌شید که چرا هالهٔ رازآمیزِ اون سفر، بعد از سال‌ها هنوز از بین نرفته و هنوز در موردش حرف زده می‌شه.

«نخستین انسان» رو می‌تونید با دوبلهٔ فارسی تو فیلیمو تماشا کنید.

نظرها