bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

فریبِ کشیش شریدر

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷

first reformed

اولین اصلاح شده یا اولین پروتستان، داستان کشیشی را روایت می‌­کند که همچون کشیشِ فیلمِ "خاطراتِ کشیش روستا" ساخته‌­ی برسون در حال نوشتن خاطرات شخصی‌­اش است. گرچه شریدر می­کوشد که فیلم‌هایش یادآور برسون باشند، اما این فیلم‌ها، به جز وام گرفتن ایده‌­هایی از او، ربط چندانی به دنیا و فیلم‌هایش پیدا نمی­‌کنند. کارگردانیِ شریدر بسیار متاثر از اسکورسیزی است و ایده‌­های فیلمنامه‌­ا‌ی­‌اش کهنه و دِمُده هستند. مضامین فیلم‌هایش نیز مضامینی نخ­نما و فرسوده‌­اند.

کشیش تالر که معتاد به مصرف الکل است، اخیرا دچار بیماری سختی شده است. تالر با زوجی آشنا می­‌شود که از فعالان محیط زیست هستند و در آستانه­‌ی به دنیا آوردن یک بچه­‌اند. مایکل که شوهر مری است به شدت از همه چیز ناامید شده است و قصد دارد مانع به دنیا آمدن بچه شود. مری نیز به همین خاطر نزد کشیش تالر آمده است تا از او کمک بخواهد. تالر و مایکل یکی دو بار با یکدیگر صحبت می­‌کنند، اما گویی بیش از آن که کشیش بتواند بر مایکل تاثیر بگذارد، مایکل تالر را تحت تاثیر قرار می‌­دهد.

firs reformed

فیلم در صدد هشدار دادن در مورد آسیب‌هایی است که به زمین و محیط زیست وارد می‌­شود و با فازی روشنفکرانه در پی جلب کردن توجه بیننده به آسیب‌های محیط زیستی است، و این آسیب‌ها را بزرگترین گناه بشر تلقی می­‌کند. اما این در واقع اصیلترین شکل فریبکاری است؛ چرا که شریدر همچون یک کشیش می‌­کوشد همانند همیشه، جنایات دین و کلیسا را نادیده بگیرد و باز هم همچون گذشته، پیشدستی کرده و دین را پشتیبان انسانیت نشان دهد. اما حقیقت اینجاست که واقعیت چیزی جز این، بوده و هست.

مسئله­‌ی حمایت از محیط زیست، چنان که به نظر می‌­رسد ممکن است تازه‌­ترین فریب صاحبان قدرت و سرمایه باشد. اساسا صاحبان قدرت به همان اندازه که مایل به حفظ دین، تولید مثل، مرزها، حکومتها و دولت‌ها هستند، به همان مقدار هم نیاز دارند تا محیط زیست حفظ شود. وگرنه همه چیز به هم خواهد ریخت. و شکل جوامع به زودی تغییر خواهد کرد. و مشخص نیست در این تغییراتِ غیر قابل پیشبینی، چرخش قدرت چگونه خواهد بود.

first reformed

اما هنگامی که صحبت از محیط زیست می‌­شود در آغاز باید پرسید که محیط زیستِ چه کسی. پاسخ روشن است. هنگامی که انسان‌ها از محیط زیست صحبت می­‌کنند، و در پی حمایت از آن هستند، همواره مقصودشان محیط زیست انسان است. این اندیشه نیز ریشه در خودمحورپنداریِ انسان دارد؛ موجودی که از نظر طبیعت و کره­‌ی زمین، شاید نفرت‌­انگیزترین و مزاحم‌­ترین موجود باشد، و اساسا تمام عناصر زمین تصمیم به نابودی آن گرفته باشند.

نظرها