bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

جادوی جِی کِی

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷

تاریخچه جادو

لقب بزرگترین جادوگرِ قرن، تعلق می­گیرد به جی کی رولینگ؛ خالق هری پاتر. زنی که رگِ خوابِ آدم­ها دستش بود و از آن به بهترین شکلِ ممکن، استفاده کرد. جی کی رولینگ، می­دانست انسان از آغاز خلقت به دنبال کشف جهانِ ماورایی بود­ه­ است؛ جایی که محدودیت­های دنیای واقعی را نداشته باشد و برای همیشه جاویدان بماند. شاید وقتی رولینگ، اولین جلد هری پاتر را نوشت، فکرش را هم نمی­کرد که این شخصیت، این­قدر جذاب از آب دربیاید و مردم سراسر جهان را با خود همراه کند. حالا همه­ ی آدم­ها هری پاتر هستند! هری پاتر، نمادِ رؤیاها و آرمان­های بشر است؛ اسطوره­­ ی مدرن!

تاریخچه جادو

اما جی کی رولینگ، این تصاویر را از کجا آورده؟ آیا همه­ ی شخصیت­ها و اتفاقات داستان­های هری پاتر، خیالِ محض هستند؟ یا ریشه­ای واقعی دارند؟ آیا رولینگ، قبلاً شخصیتی شبیه هری پاتر را دیده بوده یا با خلاقیت خودش، او را به وجود آورده؟ اشیاء و ابزارهای عجیب و غریب، چه؟ آن­ها هم پندار و رؤیا هستند؟ مثلاً مهرگیاه، از دنیای تخیل نویسنده، سر بر آورده یا ریشه­ ی تاریخی و حقیقی دارد؟

تاریخچه جادو

در مستند انگلیسی هری پاتر: تاریخچه­ ی جادو به تمام این پرسش­ها پاسخ داده شده و پرده از رازهای هری پاتر برداشته می­شود. در این مستندِ یک ساعته، جی کی رولینگ درباره­ ی شیوه ­ی نگارش مجموعه­ داستان هری پاتر توضیح می­دهد؛ از منابعِ مورد استفاده ­اش سخن می­گوید و با مطالعه ­ی چند کتاب و سندِ تاریخی، شگفت زده می ­شود. در این مستند، سر و کله ­ی بازیگرها هم پیدا می­شود و بخش­هایی از کتاب را می­خوانند. همچنین صحنه­ هایی از استقبال مردم و نفوذهری پاتردر زندگی آنان نیز نشان داده می­شود. با تماشای این مستند، اطلاعات تاریخی و جادویی­تان! افزایش می ­یابد و از خواندن یا تماشای هری پاتر، بیش از پیش لذت خواهید برد.  

مستند هری پاتر: تاریخچه­ ی جادو توسط وبسایت دمنتور ( طرفداران جی کی رولینگ و هری پاتر) ترجمه و زیر نویس شده و به صورت اختصاصی در سایت فیلیمو به نمایش در آمده است.

نظرها