bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

میراثِ خانوادگی‌ای که مثل انگل به ما چسبیده!!

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷

موروثی

موروثی، در ژانری که تا دلتون بخواهد در آن فیلم های بی‌کیفیت می‌بینید، یعنی ژانر وحشت، درخشش عجیبی دارد. فیلمی سرزنده و به شدت اذیت‌کننده، که یک لحظه یقه ی مخاطبش را رها نمی‌کند و تا انتها، بر تعجب و حس سرگیجه‌ اش اضافه می‌کند. این فیلم، به عنوان یکی از موفق‌ترین آثار ترسناک سال ۲۰۱۸، توانست ۷ برابر بودجه ی ساختش را در گیشه بفروشد و موفقیتی تمام عیار برای استودیوی سازنده و کارگردانش رقم بزند.

موروثی، داستان خانواده‌ای است که وقتی مادربزرگ مرموزشان می‌میرد، نفرین و لعنتی آن ها را در بر می‌گیرد که نه خودشان می‌فهمند منشأش چیست و نه ما. داستان فیلم، داستان خانواده ی گراهام و درماندگیِ عجیب آن ها از اتفاقاتی است که دور و برشان می‌افتد. اتفاقاتی که تا آخرین لحظات فیلم، یک معمای بزرگ اما لذت بخش باقی می‌مانند و می‌توانند ذهن شما را تسخیر کنند.

تونی کُلِت ( Toni Collette) در نقش آنی گراهام (Annie Graham) شاید بهترین بازی عمرش را ارائه داده و سیر تغییر شخصیتش در این فیلم مثال زدنی است. از طرف دیگر، میلی شپیرو (Mily Shapiro) بازیگر ۱۶ ساله در نقش چارلی ( Charlie) با صورتِ سنگی و ترسناکش، به بهترین شکل، یه مشکل مرموزِ موروثی رو به تصویر می‌کشد.

موروثی

اما موروثی فیلمی است که از چهارچوب‌های ژانر وحشت استفاده می‌کند تا تراژدیِ یک خانواده رو بیان کند. آری آستر، کارگردان فیلم، خودش را تحت تاثیر فیلم‌هایی مثل بچه ی رزماری (Rosemary)، آدم‌های معمولی (Ordinary People) و فریادها و نجواها ( Cries And Whisper ) می‌داند و فیلمش را «تراژدی‌ای که به یک کابوس بدل می‌شود» لقب داده است. پس موروثی از ترکیب غریبِ فیلم‌های هنریِ تاریخ و قراردادهای ژانر، چیزی را خلق می‌کند که ترسناک، برانگیزنده و اذیت‌کننده‌ است.

«موروثی»‌ رو می‌توانید در فیلیمو با زیرنویس فارسی و انگلیسی تماشا کنید.

نظرها