bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

ابوسعیدابوالخیر در دیزنی!

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷

شگفت انگیزان2

قسمت دوم انیمیشن «شگفت‌انگیزان۲» (incredibles 2) بعد از چهارده سال از اکران قسمت اول آن به نمایش در آمده است و همچون قسمت قبلی توانسته نظر مخاطبان را به خود جلب کند. ساختن دنباله برای یک فیلم موفق، ریسک بالایی است؛ اینکه نه تنها این دنباله بتواند موفقیت نسخۀ قبلی را تکرار کند، بلکه بتواند بهتر و جذاب‌تر از آن باشد. انیمیشن «شگفت‌انگیزان۲» به خوبی توانسته است خود را از زیر سایۀ موفقیت قسمت اولش بیرون بکشد و حرف‌ها و نوع نگاه تازه‌ای به موضوع ابرقهرمانی داشته باشد.

در قسمت اول، موضوع فیلم حول و حوش این می‌چرخید که ابرقهرمانانی نمی‌توانند و اجازه ندارند با توانایی‌های خارق‌العاده خود زندگی کنند و مدام باید آن را سرکوب کنند و در حسرت یک زندگی ابرقهرمانانه به سر می‌برند. در شگفت‌انگیزان۲ با چرخش نوع نگاه، توجه به زندگی معمول و عادی در قیاس با زندگی پرمخاطره و ابرقهرمانانه موضوع اصلی است.

فیلم دقیقاً از جایی شروع می‌شود که قسمت قبلی تمام شد. خانواۀ شگفت‌انگیزان در حال جنگ با فرد شروری به نام «آندرماینر» هستند که با حفر تونل‌هایی زیر زمین به دنبال نابودی شهر است. آنها در این نبرد پیروز می‌شوند ولی شهر بسیار آسیب می‌بیند و همین باعث می‌شود فعالیت آنها به حال تعلیق درآید و فعالیت‌های ابرقهرمانی ممنوع شود. این چالش جدیدی پیش روی آنهاست. هم بین زن و شوهر اختلاف می‌افتد و هم بچه‌ها که حالا مزۀ ابرقهرمانی را چشیده‌اند نمی‌توانند به راحتی آن را نادیده گرفته و از کنار آن بگذرند.

شگفت انگیزان2

این چالش وقتی جدی‌تر می‌شود که شخص میلیاردری وارد زندگی آنها می‌شود و آنها را ترغیب به ازسرگیری فعالیت‌های ابرقهرمانانه می‌کند. او عقیده دارد که راه نجات جامعه از پلیدی‌ها، ابرقهرمانان و کمک آنهاست و می‌خواهد دولت و مردم را با خود هم‌نظر کنند. ترفند او استخدام مادرخانواده (الاستی‌گرل) به عنوان یک ابرقهرمان است که در مقاطع مختلف به کمک شهر و مردم شهر بیاید و با دوربینی که در لباس او جاسازی شده، به مردم نشان دهند که چقدر حضور ابرقهرمانان، مفید و چقدر آنها فداکار هستند.

در این میان پدر خانواده مجبور می‌شود در غیاب همسرش، تمام وظایف خانه‌داری و مراقبت از فرزندان را برعهده بگیرد و این شروع چالشی دیگر است.

شگفت انگیزان2

همان‌قدر که مادر خانواده در حل مشکلات و مبارزه با شرارت‌ها موفق است و به محبوبیت می‌رسد، در نقطۀ مقابل، پدر خانواده هر روز بیشتر از قبل در خانه دچار مشکل می‌شود. او نمی‌تواند به پسرش در حل تکالیف ریاضی کمک کند. نمی‌تواند با دختر نوجوانش که در آستانۀ بلوغ است ارتباط بگیرد و هرچه می‌خواهد به او نزدیک شود و کمکش کند، نتیجۀ عکس می‌دهد؛ و از همه مهم‌تر و جذاب‌تر، نوزاد خانواده است که مشخص می‌شود ابرقهرمان است و توانایی‌های او چندبرابر همۀ آنها و مهارنشدنی است. تلاش پدر برای حل مشکلات عادی و روزمرۀ خانوادگی و سروسامان‌دادن به زندگی، او را از پا می‌اندازد ولی او باز هم ادامه می‌دهد. اینجاست که یکی از مهم‌ترین پیام‌های فیلم به شکلی کاملاً هنرمندانه بیان می‌شود و البته بعدتر از زبان یکی از شخصیت‌ها نیز گفته می‌شود. اینکه والدین بودن یک کار قهرمانانه است. یعنی عمل قهرمانی لزوماً قرار نیست یک عمل متافیزیکی یا فانتزی و یا به واسطۀ داشتن یک نیروی عجیب اتفاق بیفتد. بلکه  زندگی خوب داشتن و ادامه‌دادن به زندگی با تمام مشکلاتش یک عمل قهرمانانه است. این یکی از پیام‌های مهم و تأثیرگذار فیلم است. چقدر شبیه حکایتی از زندگی «ابوسعید ابوالخیر» است که «روزی مریدانِ شیخ ابوسعید ابوالخیر به او گفتند: «ای شیخ! فلانی روی آب راه می‌رود.»  شیخ گفت: «وزغ نیز روی آب راه می‌رود.» دوباره گفتند : «فلانی در هوا پرواز می‌کند.» شیخ گفت: «مگس نیز در هوا پرواز می‌کند.» مریدانش گفتند: «شخصی در چشم‌به‌هم‌زدنی از شهری به شهری می‌رود.» شیخ گفت: «شیطان هم در چشم‌به‌هم‌زدنی از شهری به شهری می‌رود.» آنگاه شیخ رو به مریدانش کرد و گفت: «مرد آن است که در میان همنوعانش بنشیند و بپاخیزد و دادوستد کند و بخورد و بخوابد ولی دل او یک لحظه از یاد خدا غافل نشود.»»

انیمیشن در یک‌سوم پایانی کمی دچار اطناب می‌شود و قصۀ آن از ابتدا کمی لورفته جلوه می‌کند و جذابیت‌های بصری نمی‌تواند جلوی این نقص را بگیرد و باعث می‌شود پیام دیگری که در ادامه قصد انتقال آن را دارد، به اثرگذاری پیام اولی نباشد. اینکه به مخاطب القا می‌کند که برعکس عقیدۀ آن میلیاردر، خودت باید قهرمان زندگی و جامعۀ خودت باشی و آن را از سقوط نجات بدهی؛ قرار نیست به فرضِ وجود یک منجی و ابرقهرمان، وظیفۀ انسانی را از شانۀ افراد جامعه برداشته شود و برای هر کاری منتظر کمک بمانند.

در مجموع انیمیشن «شگفت‌انگیزان۲»ساختۀ «بَرد بِرد» (Brad Bird) انیمیشن خوش‌ساخت و ماندگاری است که توانسته هم در فرم و قصه‌گویی و شخصیت‌پردازی و گره‌افکنی و هم در محتوا و زبان طنزی که برای بیان مفاهیم انتخاب کرده است موفق باشد؛ شوخی‌های این انیمیشن در موقعیت و کلام، بسیار خوب از آب در آمده است. این شخصیت‌ها همان‌طور که از چهارده سال پیش برایمان زنده مانده‌اند با دیدن این قسمت از انیمیشن، همچنان زنده و جذاب باقی می‌مانند و اگر قرار باشد ادامه‌ای به همین خوبی برای آن ساخته شود، باز هم پرمخاطب و پرفروش خواهد بود.

نظرها