bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

هفت سامورایی

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷

هفت سامورایی

آکیرا کوروساوا در ۱۹۵۵و در خلال تحقیقاتش درباره دوره سنگوکو که یکی از خونین‌ترین و پرآشوب‌ترین دوران تاریخ ژاپن بوده به داستان یک سامورایی برخورد کرد که برای دفاع از مزرعه‌داران، از خونش می‌گذرد. این قصه سنگ بنایی شد برای یکی از بهترین و مهمترین شاهکارهای تاریخ سینما؛ هفت سامورایی.

البته کوروساوا قصه را تغییر داد: مزرعه‌دارانی که هر ساله پس از فصل درو محصولاتشان توسط راهزنان به غارت می‌رود، شش رونین (سامورایی بی‌ارباب) را استخدام می‌کنند تا جلوی غارت راهزنان را بگیرند. کوروساوا و همکارانش بعدتر فهمیدند که شِش سامورایی اتوکشیده آنقدرها جذاب نیستند. پس نفر هفتمی اضافه شد که مثل دیگران اتوکشیده و سنتی نباشد؛ نقشی که توشیرو میفونه، بازیگر بزرگ ژاپنی و همچنین بازیگر خیلی از شاهکارهای دیگر کوروساوا، آن را بازی می‌کند.

هفت سامورایی

فیلمبرداری فیلم هفت سامورایی یک سال طول کشید. این اثر چهار برابر بودجه محاسبه شده خرج برداشت و دو بار توسط استودیو تعطیل شد. پس از هر بار تعطیلی کوروساوا با اطمینان از اینکه استودیو بیش از حد سرمایه روی فیلم گذاشته و در نهایت اجازه خواهد داد تا فیلم را تمام کند، وسایلش را جمع می‌کرد و به ماهیگیری می‌رفت.

هفت سامورایی را خود کوروساوا با سرعت بیشتری تدوین کرد و با فروشی بسیار خوب در ژاپن و دنیا مواجه شود. این فیلم ۲۰۴دقیقه‌ای توانست سومین فیلم پرفروش سال ۱۹۵۸در ژاپن شد. هفت سامورایی در اروپا و آمریکا هم به شدت تحسین شد. شیر نقره‌ای ونیز و خیلی جوایز دیگر را نصیب کوروساوا کرد و باعث شد تا استودیوها بتوانند باز هم برای ساخت فیلمی دیگر به او اعتماد کنند.

هفت سامورایی از بُعد تکنیکی یک دستاورد بزرگ برای سینما محسوب می‌شود. جدای از اینکه قصه هفت سامورایی، بارها و بارها در سینمای آمریکا و جهان مورد اقتباس قرار گرفت مثلا در هفت دلاور ساخته جان استرجس. همین‌طور پلات جمع شدن قهرمانان برای نجات مردم عادی که حتی در فیلم‌های

هفت سامورایی

پرفروش و جریان اصلی‌ای مثل انتقامجویان استفاده می‌شود برای اولین بار در هفت سامورایی کوروساوا استفاده شد. علاوه بر آن کوروساوا بدعت‌های میزانسنی فراوانی در تمام آثارش و به خصوص در هفت سامورایی به خرج داده و تمامی حرکات اجزای صحنه  برای شدت بخشیدن به پویایی اثر با برنامه‌ریزی و دقت وسواس‌گونه انجام شده است.

کوروساوا اولین کارگردانی است که برای گرفتن کیفیت بهتری از صحنه‌های اکشن و ضبط تمامی اجزای اکت‌های بازیگران از سه دوربین استفاده کرده. یعنی تمامی حرکات دوربین و بازیگران در هر پلان این فیلم طولانیِ ۲۰۴دقیقه‌ای نه تنها برای یک دوربین، بلکه برای سه دوربین برنامه‌ریزی و طراحی شده است. جدای از آن کوروساوا اولین کارگردانی است که بعد از هر روز فیلمبرداری، راش‌های روز را تدوین مقدماتی می‌کرده، به شکلی که تا مدت‌ها عوامل و دست‌اندرکاران سینمای ژاپن او را به عنوان بهترین تدوین‌گر جهان می‌شناختند، آن هم در دوران نگاتیو!

با فیلیمو به تماشای دقت، وسواس و شکوهِ هنرآکیرا کوروساوا، یکی از بزرگ‌ترین نوابغ سینمای دنیا، در نسخه بهبود یافته‌ای که آمریکایی‌ها در سال ۱۹۹۱با کیفیت HD به بازار فرستادند، بنشینید.

نظرها