bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

درباره‌ی فیلم کلاسیک۴۰۰ضربه

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷

400ضربه

فرانسوا تروفو، خالق شاهکاری به نام ۴۰۰ضربه، خانواده درست‎وحسابی نداشت. معلوم نبود پدرش کیست و مادرش پس از ازدواج، نگهداری او را به آدم‌های متفاوتی می‌سپرد و این تروفو را تبدیل به پسری شورشی کرده بود که مرتبا از مدرسه فرار می‌کرد و به سینما و دنیای ادبیات پناه می‌برد. او در طی سال‌های تحصیلش، حدودا از ۱۰مدرسه اخراج شد و کار به آنجا رسید که دیگر مدرسه‌ای ثبت نامش نمی‌کرد؛ پس تروفو تصمیم گرفت تا خودش، معلم خودش باشد.

او روزی ۳فیلم و هفته‌ای سه کتاب می‌خواند. آشنایی تروفو و آندره بازن، منتقد افسانه‌ای سینمای فرانسه، در شانزده سالگی تروفو بود که اتفاق افتاد و بازن تبدیل به پدر معنوی تروفو شد. بازن به تروفوی جوان پول قرض می‌داد، برایش کار پیدا می‌کرد، او را از زندان بیرون می‌آورد و در نهایت در مجله کایه‌دوسینما برایش کاری به عنوان منتقد دست‌وپا کرد. تروفو در کایه‌دوسینما به خاطر نقدهای بی‌رحمانه‌اش به گورکن سینمای فرانسه معروف شد و مقاله «بعضی رویکردها در سینمای فرانسه» در واقع نقطه شروعی بود برای موج نوی سینمای فرانسه و فیلمسازانی مثل گدار و شابرول. تروفو ولی در ۱۹۵۹بعد از ساخت ۳-۴فیلم نه چندان موفق، اولین فیلم مطرح خود را ساخت: «۴۰۰ضربه».

۴۰۰ضربه که اشاره به اصطلاحی در زبان فرانسه دارد که به معنی جهنم به پا کردن است، داستان پسر جوانی به نام آنتوان دوانل با بازی ژان پیر لئو است که با مشکلات عدیده‌ای در مدرسه و خانواده مواجه و در عین حال به شدت عاشق سینماست. تروفو در چهارصد ضربه، جدای از رویکرد اتوبیگرافیکالش، اثر را از ارجاع‌های متعدد به سینما لبریز کرد. حتی سکانسی از فیلم، عینا از نمره اخلاق صفر، شاهکار ژان ویگو برداشته شده است. آخرین تصویر ۴۰۰ضربه و نگاه آنتوان دوانل به درون دوربین، درست کنار مرز بین دریا و ساحل، تبدیل به یکی از مهمترین شات‌های تاریخ سینما شده و بارها و بارها به آن ارجاع داده‌اند و درباره‌اش بسیار نوشته شده است. این فیلم جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن را برنده شد و غوغایی در سینمای فرانسه آن دوران به پا کرد. کوروساوا، درایر، کوکتو و بونوئل فیلم را یکی از بهترین آثاری که تا آن زمان ساخته شده، دانستند و حس طغیان و شورشش را ستودند.

۴۰۰ضربه برای خیلی از عاشقان سینما چیزی بیشتر از یک فیلم ساده است. اگر شما هم به سینما علاقه‌مندید تماشای این شاهکار به یادماندنی را به صورت HD و با زیرنویس فارسی از دست ندهید.

نظرها