bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

شیر در زمستان

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷

جیمز گلدمن تصمیم داشت تا نمایشنامه بسیار موفقش، شیر در زمستان را به روی پرده سینما بیاورد. ⁣۱۹۶۷سالی بود که دیگر درام‌های تاریخی و حماسی فروش زیادی نمی‌کردند. کلئوپاترا در گیشه شکست سنگینی خورده و کمپانی تولیدکننده‌اش را تا مرز فروپاشی برده بود. از سوی دیگر سقوط امپراطوری رم تمام سابقه درخشان آنتونی مان را نابود کرده بود. کمپانی‌ها حاضر نبودند تا پول زیادی بابت درامی تاریخی با دیالوگ‌های هوشمندانه و پینگ‌پونگی ویلیام گلدمن پرداخت کنند.

به همین خاطر صحنه‌پردازی فیلم شیر در زمستان کاملا مینی‌مال شد، قصه فقط در داخل کاخ روایت شد و علاوه بر دو ستاره اصلی فیلم، پیتر اوتول و کاترین هپبورن که حاضر شدند با دستمزد پایین‌تر در فیلم حاضر شوند، دیگر بازیران فیلم ناشناس بودند؛ طوری که بازیگرانی مثل آنتونی هاپکینز و تیموتی دالتون اولین حضورشان بر روی پرده نقره‌ای را در شیر در زمستان تجربه می‌کردند. کارگردانی هم بر عهده آنتونی هاروی بود، فیلمساز متوسطی که تخصصش تدوین بود و این دومین تجربه کارگردانی او در سینما بود.

شیر در زمستان

⁣بدین ترتیب عنصر تصادف یکی از آخرین درام‌های تاریخی دوران کلاسیک هالیوود را رقم زد. فیلمی که درست مثل سال‌هایی که در آن ساخته شد پر جوش و خروش بود، پر از ناسزا، هتاکی، عشق و نفرت. فیلمی که به خوبی گذار هالیوود را از شکوه دهه چهل و پنجاه به شیدایی دهه هفتاد نمایش می‌داد. به قول جیمز براردینلی انگار کاخ تقریبا مخروبه و کثیف و مرطوب هنری (اوتول) نمادی از وضعیت آن موقع هالیوود بود.

⁣قصه درباره شاه هنری است که نمی‌تواند همسر پیر و مکارش، النور، را به خاطر قانون کلیسای کاتولیک طلاق دهد و معشوقه‌اش را به همسری بگیرد. النور هم که حالا دیگر به زندانی بودن عادت کرده قصد دارد تا در دیدار سالی یکبار کریسمس‌اش، هنری را در سیاست مغلوب کند و یکی از پسرهایش -ترجیحا ریچارد- را بر تخت پادشاهی بنشاند.

همه داستان در تعطیلات کریسمس خانواده سلطنتی هنری در کاخ درب و داغان سلطنتی می‌گذرد؛ اعضای خانواده که همگی به شدت باهوشند به نحوی در تلاشند تا قدرت را به چنگ بیاورند. سیل دیالوگ‌های فوق‌العاده و تک ضرب گلدمن و تماشای اجرای شاهکار گروه بازیگری فیلم، تماشای شیر در زمستان را به یک تجربه باورنکردنی تبدیل می‌کند. جایی که سنت تئاتر آمریکا و به خصوص برادوی با تمام شکوه و بلاغتش در کنار قدرت نمایش هالیوود قرار می‌گیرد. شاید حالا با دانسته‌هایمان فکر کنیم که پیوستگی و ارتباط بیش از حد درستِ تمامیِ اجزای فیلم حاصل کار کمپانی سازنده و همچنین دستِ تقدیر بوده (به طور مثال حتی تیتراژ فیلم هم به صورت شانسی از مجسمه‌های اطراف خانه کارگردان تهیه شده و آنتونی هاروی هیچ ایده‌ای برای تیتراژ فیلم نداشته) ولی هرچه که بوده شیر در زمستان را به آخرین جرقه سینمای کلاسیک هالیوود تبدیل کرده است.

شیر در زمستان

⁣سنت، خانواده و قدرت مفاهیمی هستند که هر کدام به شکلی شاید شکسپیری در شیر در زمستان استفاده شده‌اند. این خانواده مرتبا برای کشتن همدیگر نقشه می‌کشند ولی وقتی فیلم به پایان می‌رسد می‌فهمیم که این نوعی سنت خانوادگی است، در واقع روالی همیشگی و چیزی است که آن‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کند. تاثیر این فیلم از زمان ساخت تاکنون به‌قدری زیاد بوده که به عنوان یکی از منابع الهام جرج آر آر مارتین برای خلق داستان بازی‌های تاج و تخت نام برده می‌شود.

⁣البته نباید از دوبله فارسی بی‌نظیر فیلم نیز گذشت. یکی از دلایل ماندگاری این فیلم در ذهن ما پس از گذشت سال‌های طولانی، بی‌شک دوبله به‌یادماندنی آن است. تماشایشیر در زمستان را با کیفیت HD و دوبله‌ای فوق‌العاده در فیلیمو از دست ندهید.

نظرها