پنج فیلمی که در جشنواره فجر امسال حتما باید ببینید!
شمارش معکوس برای شروع مهمترین و معتبرترین جشنواره سینمایی داخلی ایران آغاز شده است. جشنواره فیلم فجر که حالا به سی و ششمین سال برگزاری خود رسیده و با تغییراتی نسبت به سال‌‌های قبل 12 ام بهمن ماه شروع به کار می‌کند.

در کنار اهمیت این جشنواره و اعتباری که جوایزش برای اهالی سینما به همراه دارد، بیشتر از هر چیز ۱۰ روز پرشور در انتظار دوستداران فیلم است. همان‌هایی که ساعت‌ها در صف انتظار می‌ایستند تا بلیط یک فیلم نصیبشان شود، با استقبالشان اکران فیلم‌ها را به سانس فوق‌العاده می‌کشانند و اتفاقا شور و حال اصلی جشنواره را در همین سینماهای مردمی رقم می‌زنند. البته این استقبال دلایل زیادی دارد و مهمترینش این است که برخی فیلم‌ها که در جشنواره فجر حضور پیدا می‌کنند هیچوقت به اکران عمومی در نمی‌آیند. حتی بازیگر آن‌ برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌ می‌شود اما در لحظه آخر این جایزه جا‌به‌جا می‌شود و فیلم‌ هم با حواشی زیاد و عدم اکران رو‌به‌رو می‌شود. مثل فیلم عصبانی نیستم و چندین و چند فیلم دیگر که تنها اکران آن‌ها در ایام جشنواره فیلم فجر بوده است.


امسال هم در طول جشنواره  بیست و دو فیلم، یک انیمیشن و دو مستند در بخش سوادی سیمرغ به رقابت می‌پردازند و در بخش جشن سینمای ایران با تقدیر از فعالیت‌های سینمایی اکبر عبدی و منوچهر اسماعیلی، بزرگداشتی برای مرحوم علی معلم برگزار می‌شود.

از طرفی هر سال با نزدیک شدن به ایام جشنواره اخبار مربوط به هر فیلم منتشر می‌شود و رفته رفته حواشی پیرامون آن‌ها ایجاد می‌شود. اما در کنار حواشی و شایعات، عوامل و کارگردان و مراحل تولید هر فیلم است که از پیش تعیین می‌کند کدام فیلم مهم‌تر است یا کدام فیلم را حتما باید در جشنواره دید . ما هم با توجه به همین اخبار و حواشی اطلاعاتی را جمع آوری کرده‌ایم تا به شما ‌بگوییم که کدام فیلم‌ها امسال در جشنواره فیلم فجر مهم‌تر هستند و تماشای کدام فیلم‌های امسال را نباید از دست داد که در ادامه می‌خوانید‌:

عرق سرد

مهرماه سال ۹۴ بود که جنجالی در رسانه‌های ورزشی بر سر حق خروج از کشور یک ورزشکار خانم به پا شد. نیلوفر اردلان کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران و  خانم گل آسیا است که بعد از مدت‌ها تمرین با تیم وقت اعزامش به مسابقات آسیایی رسیده بود. یعنی همان مسابقاتی که با گل او تیم ملی جواز حضور در آن را پیدا کرد. اما همسر اردلان مخالف این سفر بود و از آنجایی که در قانون کشور حق خروج از کشور با مرد است، نیلوفر اردلان از طرف همسرش ممنوع الخروج شد. جنجال بر سر این موضوع از رسانه‌های خارجی سر درآورد و در داخل کشور هم اظهارنظرهای فعالین حقوق بشر و حقوق زنان و ... به راه افتاد.

این داستان واقعی موضوع فیلم عرق سرد است که بازیگر نقش اول آن باران کوثری است و امیر جدیدی هم نقش همسرش را بازی می‌کند. کارگردان این فیلم سهیل بیرقی است که پیش از این با فیلم «من» نشان داد که به نقش پررنگ زنان در فیلم‌هایش اهمیت می‌دهد و از آن ها بازی‌های تاثیر گذاری می‌گیرد.

آنچه عرق سرد را در فهرست فیلم‌های مهم جشنواره قرار داده است علاوه بر داستان جنجالی و واقعی آن، تقابل باران کوثری و امیر جدیدی است. زمانی که امیر جدیدی با گریم و ایفای نقش متفاوتی سعی می‌کند تا حس مردی متعصب را به مخاطب القا کند. او با بحث‌های مداوم با باران کوثری و دعواهایی که بخاطر ممنوع الخروج کردن همسرش بالا می‌گیرد در بخش‌های زیادی از فیلم نشان می‌دهد که لجباز است و حتی با وجود جنجال‌های رسانه‌ای از موضع خود کوتاه نمی‌آید. احتمالا با دیدن این فیلم خیلی‌ها از امیر جدیدی عصبانی شوند و تا مدت‌ها بعد هم او را با همان نقشی که اجرا کرده در ذهن می‌سپارند. این عصبانیت اما در جایی از فیلم بالا می‌گیرد که امیر جدیدی و باران کوثری در مسیر برگشت از فرودگاه و مشغول دعوا هستند. باران کوثری که شوک زده است و نمی‌داند چطور همسرش با او این کار را کرده سعی می‌کند از حق خود دفاع کند اما امیر جدیدی به او می‌گوید :  چهار تا گل زدی فکر کردی خبریه؟‌ کی بودی تو؟‌ یه علاقه مند؟ 

در سمت دیگر هم باران کوثری در نقش ورزشکاری پر امید ظاهر شده که با انگیزه تلاش می‌کند و می‌خواهد هر طور شده به آرزویش برسد، اما درگیر مسائل خانوادگی است و رفتارهای آزاردهنده شوهرش او را خسته کرده است. رفتارهایی که می‌خواهد آن‌ها را پنهان کند و به همین دلیل تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد. این تضادهای رفتاری  در بازی باران کوثری در این فیلم مشهود است و مانند درخشش در دوره‌های گذشته جشنواره فیلم فجر بار دیگر او را برای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن مدعی کرده است.

به وقت شام

به وقت شام پرهزینه‌ترین فیلم این دوره از جشنواره فجر است که ابراهیم حاتمی کیا کارگردانی آن را بر عهده دارد. در هر دوره‌ای از جشنواره فجر که نام ابراهیم حاتمی کیا پای یک فیلم باشد سایر رقیبان برای بدست آوردن سیمرغ به زحمت می‌افتند و مردم هم برای ایستادن‌های طولانی در صف فیلم‌های او. این خاصیت سینمای حامی کیا است که هیچ کس جز خودش در به وجود آوردن آن نقش نداشته. هیچ کس جز خودش و جز فیلم‌هایی مثل آژانس شیشه‌ای، از کرخه تا راین، به رنگ ارغوان، بوی پیراهن یوسف و در سال‌های اخیر هم چ و بادیگارد.

البته جدا از کارگردانی به وقت شام، این فیلم جذابیت‌های دیگری هم دارد که اصلی‌ترینش داستان آن است. داستان پدر و پسری که خلبان و کمک خلبان هواپیمایی ایرانی هستند و برای نجات مردمی که در محاصره داعش قرار گرفته‌اند به شهر تدمر اعزام می‌شوند. بازیگران نقش اصلی این فیلم بابک حمیدیان و هادی حجازی‌فر هستند و ۱۰ بازیگر لبنانی و سوری هم جزو بازیگران اصلی آن هستند. بخش‌های زیادی از فیلم داخل هواپیما فیلمبرداری شده که این موضوع هم به جذابیت‌های به وقت شام اضافه می‌کند. اولین نمایش به وقت شام روز ۱۲ بهمن در سینما آزادی و آخرین نمایش آن هم ۲۲ بهمن در سینما استقلال است. البته آنطور که به نظر می‌آید این فیلم امسال سانس‌های فوق‌العاده زیادی را نصیب خود خواهد کرد که در طول جشنواره فجر باید منتظر آن باشیم.

تنگه ابوقریب

اهمیت فیلم تنگه ابوقریب را ابتدا باید به پای کارگردان آن یعنی بهرام توکلی بگذاریم. بهرام توکلی که با فیلم‌های پرسه در مه، اینجا بدون من و من دیه گو مارادونا هستم سبک کاری جذاب و خاص خود را نشان داده و حالا در فیلمش به سراغ روایت 21 تیرماه سال 67 رفته است. روزی که گردان عمار در برابر رژیم بعث دلاوری تکرار نشدنی از خود نشان دادند و آن عملیات را در تاریخ هشت سال دفاع مقدس جاودانه کردند.

 انتخاب این موضوع یعنی جنگ و دفاع مقدس از سوی بهرام توکلی خیلی‌ها را مشتاق کرده تا هر چه زودتر نگاه خاص این کارگردان را این بار در حوزه سینمای دفاع مقدس ببینند. در کنار توکلی، بازی جواد عزتی و امیر جدیدی هم در این فیلم قابل توجه است. خصوصا اینکه جواد عزتی را بیشتر در نقش‌های طنز دیده‌ایم و حالا او نقش اول یک فیلم جدی با موضوع دفاع مقدس شده است.

نکته جالب درباره این فیلم هم نام آن است که خیلی‌ها به اشتباه بخش دوم آن را به صورت  ابوغریب می‌نویسند و باعث می‌شود ذهن‌ها به سمت زندان ابوغریب برود. در حالی که ابوقریب نام یک تنگه است و ابوغریب نام یک زندان مخوف.

بمب؛ یک عاشقانه  

در میان تمام فیلم‌هایی که از سال‌های جنگ و دفاع مقدس ساخته شده بمب پیمان معادی روایتی متفاوت و عاشقانه را به نمایش می‌گذارد. روایتی که نه در مناطق جنگی و نه با توپ و گلوله بلکه در قلب پایتخت و با صدای آژیر بمباران همراه است. این عاشقانه از جنس بازی لیلا حاتمی و پیمان معادی است که  بازیگران نقش اول زن و مرد آن هستند. از دیگر جذابیت‌های احتمالی بمب که خبرساز شد همکاری پیمان معادی با النی کاریندرو برای تهیه موسیقی این فیلم است. کاریندرو بانوی موسیقی یونان است که وقتی نامش پای این کار آمد تعجب همه را برانگیخت. چرا که او در بزرگترین پروژه‌های موسیقی بین‌المللی فعالیت کرده و برای اکثر آثار برجسته  تئو آنجلوپلوس”  موسیقی ساخته است.

آنچه درباره بمب از خلاصه داستانش می‌دانیم این است که فیلم درباره وحشت و ترس از مرگ در زیر بمباران است اما عشق و دلدادگی را بر همه وحشت‌ها پیروز می‌داند و می‌خواهد بگوید حتی اگر عشق اندک باشد اما در مقابل مرگ کورسوی امید است. این موارد در کنار بازیگری لیلا حاتمی در بمب باعث شده تا خیلی‌ها منتظر اکران این فیلم باشند و ببیند آنچه پیمان معادی از عشق روایت می‌کند چه چیزی است؟

مغزهای کوچک زنگ‌زده

مغزهای کوچک زنگ زده تنها فیلم نوید محمدزاده در جشنواره فجر امسال است. بازیگری که اسمش به تنهایی کافی است تا سیل طرفداران را راهی سالن‌های سینما کند و برایشان فرقی نداشته باشد موضوع فیلم چیست یا چقدر باید در صف تهیه بلیط بایستند. مثل سال گذشته که لانتوری را به صورت نشسته کف سالن یا ایستاده دیدند و سال‌های قبل هم برای ابد و یک روز در صف‌های طولانی ایستادند. در کنار بازی نوید محمدزاده نام هومن سیدی هم به عنوان کارگردان این فیلم باعث می‌شود تا خیلی‌ها  نام مغزهای کوچک زنگ زده را  در لیست فیلم‌هایی که تصمیم دارند در جشنواره ببینند قرار دهند. از طرفی تولید این فیلم در سکوت کامل خبری پیش رفت و حتی خلاصه داستان آن هم تا روزهای منتهی به جشنواره منتشر نشده بود. خلاصه داستانی که توضیح زیادی درباره فیلم نمی‌دهد اما می‌گوید :  میگن اگه چوپان نباشه گوسفندا تلف می‌شن یا گم میشن یا گرگ بهشون می‌زنه. چون مغز ندارن. هر کسی که مغز نداره به چوپان احتیاج داره، یه چوپان دلسوز.

پس اگر شما هم طرفدار نوید محمدزاده و سبک فیلم‌های هومن سیدی هستید و می‌خواهید بدانید چه اتفاقی برای مغزهای کوچک زنگ زده می‌افتد این فیلم را در جشنواره فجر حتما ببینید.

نظرات:

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.