پرکارترین بازیگران جشنواره فجر سی و ششم چه کسانی هستند؟

جشنواره فیلم فجر ویترین سینمایی ایران است که بهمن ماه هر سال برآیند تلاش بازیگران، کارگردان‌ها و عوامل‌سینمایی را در یک رقابت 10 روزه به نمایش می‌گذارد. رقابتی که از همه جهات زیر ذره بین قرار می‌گیرد و در تعیین بهترین‌های آن علاوه بر داوران، منتقدین، اهالی رسانه و مردم هم نقش دارند. در کنار همه عواملی که یک فیلم را می‌سازند، همیشه بیشترین توجه روی بازیگر و کارگردان است و تا حد زیادی بازیگر و کارگردان است که اهمیت یک فیلم را تعیین می‌کند. این اهمیت در کنار اهمیتی که جشنواره فیلم فجر دارد باعث می‌شود تا بازیگران نسبت به بازی در فیلم‌هایی که به جشنواره راه پیدا می‌کنند حساسیت داشته باشند و از طرفی راه‌یابی فیلم‌هایشان به جشنواره را هم موفقیتی بزرگ بدانند. به این دلیل که آن‌ها را در یک رقابت مهم قرار می‌دهد، زیر ذره‌بین دقیق‌تر منتقدان می‌برد و در نهایت هم معتبرترین جایزه سینمایی ایران را برایشان به همراه دارد.

به همین دلیل ما در این مطلب تصمیم گرفتیم پرکارترین بازیگران امسال را به همراه فیلم‌هایشان معرفی کنیم تا پیش از جشنواره درباره شانس‌‌ آن‌ها برای کسب سیمرغ گمانه‌زنی کنیم و ببینیم چطور یک نفر می‌تواند با سه فیلم در یک رقابت حضور داشته باشد؟‌ آیا همه این فیلم‌ها را در زمان‌های نزدیک به هم بازی کرده یا بعضی از فیلم‌هایشان تولیدات سال‌های قبل هستند؟ البته که معیارهای انتخاب داوران پرکار بودن یک بازیگر نیست و اینطور نیست که بازیگری که در سه فیلم بازی کرده سه برابر بازیگران دیگر شانس برنده شدن سیمرغ را داشته باشد. بلکه سیمرغ به بهترین بازی اهدا می‌شود و حتی می‌تواند برای هنرمندی باشد که نخستین تجربه بازیگری‌اش را به جشنواره فجر آورده. پس با ادامه مطلب همراه باشید تا با پرکارترین بازیگران زن و مرد جشنواره امسال فیلم فجر آشنا شوید:پرکارترین بازیگران مرد

بابک حمیدیان و ساعد سهیلی با بازی در نقش اول سه فیلم

بابک حمیدیان و ساعد سهیلی هر کدام با بازی در نقش اول سه فیلم عنوان پرکارترین بازیگر نقش اول مرد را در جشنواره فجر سی و ششم به خود اختصاص داده‌اند و در مجموع شش فیلم از میان ۲۲ فیلم وجود دارد که بازیگر نقش اول مرد آن‌ها این دو نفر هستند:

 بابک حمیدیان

متولد سال 59 است که هم در تیاتر و هم در سینما نقش‌آفرینی کرده. او از سال 82 با مزرعه پدری وارد سینما شد و بعد از آن فیلم قدمگاه را داشت که تاثیر زیادی در مورد توجه قرار گرفتن او داشت. از قدمگاه تا به حال هم نقش‌های زیادی را در فیلم‌ها  بازی کرده که متفاوت‌ترین و جسورانه‌ترینش نقش یک مرد تجاوزگر در فیلم هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند است . نقشی که بخاطر آن سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از جشن منتقدان سینمای ایران به دست آورد. او در سال۹۴ هم با ابراهیم حاتمی کیا همکاری کرد و با فیلم بادیگارد به جشنواره فجر آمد که اگرچه خودش برای این فیلم جایزه‌ای نگرفت اما بادیگارد در شش رشته نامزد دریافت جایزه شد و در نهایت دو سیمرغ بلورین را از آن خود کرد. همکاری حاتمی کیا و حمیدیان در بادیگارد باعث رقم خوردن تجربه مشترک دیگری هم شد که این‌بار در  به وقت شام و در جشنواره 36 ام است. فیلمی که بابک حمیدیان بازیگر نقش اول آن است و به همراه هادی حجازی فر خلبان‌های هواپیمایی هستند که از ایران به سوریه می‌رود تا گروگان‌های دربند داعش را نجات دهد.  به وقت شام هم مانند دیگر آثار سینمایی ابراهیم حاتمی کیا خیلی‌ها را منتظر گذاشته تا هرچه زودتر این اثر را در سینما ببینند و شاهد فیلمی با مضمون داعش و تکفیری‌ها از نگاه دوربین حاتمی کیا باشند. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود این فیلم شانس زیادی برای دریافت سیمرغ داشته باشد و شاید بابک حمیدیان 37 ساله که ابراهیم حاتمی کیا در نقش اول فیلمش از او بازی گرفته هم درمیان منتخبان سیمرغ باشد.

فیلم دومی که بابک حمیدیان در جشنواره امسال دارد  سرو زیر آب است که به روایت داستان شهدای گمنام پرداخته است. از این جهت شاید بتوان سرو زیر آب را با به وقت شام در یک طبقه بندی مشابه هم قرار داد اما این موضوع کار یک بازیگر را سخت می‌کند. چرا که باید در دو فیلم با زمینه مشترک آنقدر نقش خود را متفاوت بازی کند که توانایی‌اش به اثبات برسد و بخاطر ارائه یک قالب تکراری از مخاطبان و منتقدان نمره منفی نگیرد.

اما فیلم سوم بابک حمیدیان که جشن دلتنگی نام دارد برخلاف دو فیلم گذشته موضوعی اجتماعی دارد و روایت تنهایی در عصر معاصر است. حالا باید ببینیم او از پس ایفای نقش در فیلم‌های جنگی و دفاع مقدس بهتر برآمده یا فیلم‌های اجتماعی و نزدیک به واقعیت زندگی؟ آیا او می‌تواند زندگی را بهتر به تصویر بکشد یا  نقش خلبان هواپیمای ربوده شده به دست داعش به بابک حمیدیان نزدیک‌تر است؟

نکته جالب این است که او در هر دو فیلم سرو زیر آب و جشن دلتنگی با همسرش همبازی شده و مینا ساداتی هم نقش اول زن در هر دوی این فیلم‌ها را ایفا کرده است.

ساعد سهیلی :

ماهورا ، اتاق تاریک ِو لاتاری نام سه فیلمی است که ساعد سهیلی بازیگر نقش اول مرد آن است. او که با بازی در گشت ارشاد ۱ و ۲ توانسته بود در سال ۹۰ و ۹۵ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد، حالا یک گام جلوتر آمده و با بازی در نقش اول سه فیلم می‌خواهد توانایی‌های خود را بیش از پیش در جشنواره 36 ام به نمایش بگذارد. خصوصا اینکه او فقط ۳۰ سال دارد و جوان‌بودن و پرکار بودن در کنار جوایزی که به دست آورده از موفقیت‌های کارنامه‌ کاری‌اش محسوب می‌شود. او در اتاق تاریک با ساره بیات همبازی شده تا داستان زندگی‌شان و مشکلاتی که برایشان به وجود آمده، همچنین نحوه رو‌به‌رو شدن با این مسائل را نشان دهند. در لاتاری نقش پسری عاشق پیشه را دارد که علی‌رغم مخالفت خانواده‌ها می‌خواهد با نوشین (زیبا کرمعلی) ازدواج کند و تنها راه رسیدن به رویاهایشان را برنده شدن لاتاری و رفتن به آمریکا می‌دانند ماهورا هم سومین فیلم او است که مضمونی عاشقانه دارد اما در بستر سنت اقوام جنوب روایت شده است. فیلمی که تمام فیلمبرداری آن در تالاب‌های بکر جنوب بوده و داستان زیباترین زن هور را که به عروس هور یا ماهور معروف است بیان می‌کند.

امین حیایی بخاطر بازی در نقش اول دو فیلم

امین حیایی با دو فیلم اجتماعی از دو کارگران بزرگ به جشنواره فجر آمده. شعله‌ور ساخته حمید نعمت‌الله و دارکوب ساخته بهروز شعیبی. شعله‌ور از آن جهت مورد توجه است که درباره یک شخصیت خیلی خاص است و کل فیلم داستان او را روایت می‌کند. داستان مردی که در میان سالی حس می‌کند عددی نشده و این حس زندگی او را تحت تاثیر قرار داده. امین حیایی با بازی خود این حس‌ها و حسادت‌ها و سردرگمی‌ها را نشان می‌دهد و تا اندازه‌ای که بتواند موفق‌تر باشد شانس بیشتری برای کسب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را دارد. خصوصا اینکه داوران جشنواره فجر سال گذشته با اهدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن به لیلا حاتمی برای فیلم رگ خواب که آن هم ساخته حمید نعمت ‌الله بود نشان دادند به بازیگری که نمایش دهنده احوالات شخصی است توجه دارند.

دومین فیلم امین حیایی هم دارکوب است که ساخته متفاوتی از بهروز شعیبی است. چرا که بهروز شعیبی را با کارهای سیاسی بیشتر از کارهای اجتماعی می‌شناسیم و او حالا به سراغ موضوع تنهایی رفته است. امین حیایی در دارکوب با مهناز افشار همبازی شده تا فیلمی عاشقانه همراه با معضل‌های اجتماعی از جمله اعتیاد را به تصویر بکشند.

امیرجدیدی بخاطر بازی در نقش اول و نقش مکمل دو فیلم

امیر جدیدی بازیگر نقش اصلی فیلم عرق سرد است. فیلمی که از داستان واقعی زندگی زن فوتبالیست یعنی نیلوفر اردلان ساخته شده و امیر جدیدی هم همان همسر او است که با ممنوع‌الخروج کردنش مانع همراهی نیلوفر با تیم ملی در مسابقات آسیایی شد. آنچه بیشتر از هر چیز امیرجدیدی را در عرق سرد متفاوت کرده ایفای نقش یک مرد متعصب، سخت‌گیر، لجباز و قدرتمند است که می‌خواهد هر طور شده حرف خود را به کرسی بنشاند و از جنجال‌های رسانه‌ای هم نمی‌ترسد. او در قسمت‌های زیادی از فیلم با همسرش که نقش آن را باران کوثری بازی می‌کند درگیر دعواهای لفظی و امر و نهی‌های دستوری می‌شود. همه جا می‌خواهد حرف حرف خودش باشد و حتی از تحقیر کردن همسرش هم ابایی ندارد. این شخصیتی که امیر جدیدی در عرق سرد از خود نشان می‌دهد و در کنار گریم و لباس‌هایی که می‌پوشد همان چیزی است که در هیچکدام از فیلم‌های قبلی از او ندیده‌‌ایم و شاید این توانایی در نقش آفرینی متفاوت این‌بار سیمرغ جشنواه فجر را با خود همراه داشته باشد.

دومین فیلم امیر جدیدی هم تنگه ابوقریب ساخته بهرام توکلی است که موضوعی دفاع مقدسی دارد و امیر جدیدی در آن بازیگر نقش مکمل مرد است. بهرام توکلی کارگردانی است که فیلم‌هایش در دوره‌های مختلف جشنواره فجر برنده جایزه‌ شده و حالا که به سراغ یک فیلم با موضوع دفاع مقدس رفته خیلی‌ها منتظر اند تا روایت او را از دفاع مقدس ببینند. به همین دلیل گمانه زنی‌ها درباره جایزه گرفتن او هم زیاد است و این می‌تواند برای عوامل فیلم هم امیدوار کننده باشد. شاید هر کدام از آن‌ها سهمی از جوایز این فیلم خوش ساخت داشته باشند.

پرکارترین بازیگران زن

سحر دولتشاهی بخاطر بازی در نقش اول دو فیلم و نقش مکمل یک فیلم

سحر دولتشاهی با بازی در سه فیلم پرکارترین بازیگر زن جشنواره فجر امسال است. بازیگری که نقش اول فیلم‌هایامیر و چهارراه استانبول را بازی کرده و در عرق سرد هم در نقش مکمل باران کوثری به ایفای نقش پرداخته است. او سال‌ 90 بخاطر بازی در عصر یخبندان سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از جشنواره فجر سی‌ام دریافت کرد و حالا با سه فیلمی که به جشنواره امسال اورده دوباره شانس تکرار این جوایز را دارد. خصوصا اینکه امسال هم مثل سال گذشته چهارراه استانبول را با مصطفی کیایی دارد. مصطفی کیایی که بارکد را در جشنواره سال گذشته داشت و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران انتخاب شد. داستان چهارراه استانبول به حادثه ساختمان پلاسکو می‌پردازد که علاوه بر سحر دولتشاهی بهرام رادان هم بازیگر نقش اول مرد آن است. فیلم دیگر سحر دولتشاهی امیر است که در خلاصه داستان آن آمده : «علی در جستجوی همسر سابق و پسرش به تهران می‌آید. امیر علیرغم مشکات خانوادگی در تلاش است تا به روش خود گرفتاری آدم‌های دو‌روبرش را حل کند و ...»

و سومین فیلم سحر دولتشاهی هم عرق سرد است که در نقش یکی از عوامل فدراسیون فوتبال بانوان ظاهر شده و همراه با باران کوثری که بازیگر نقش اول است تلاش می‌کند تا مشکلات او با همسرش برای خروج از کشور و همراهی تیم را مرتفع کند.

مینا ساداتی بخاطر بازی در نقش اول دو فیلم

مینا ساداتی امسال نقش اول دو فیلم جشن دلتنگی و سرو زیر آب را بازی کرده است که اتفاقا در هر دو فیلم هم با همسر خود یعنی بابک حمیدیان همبازی است. هر دو بازیگر نقش اصلی زن و مرد این دو فیلم را ایفا می‌کنند که این موضوع از نکات جالب جشنواره امسال است. مینا ساداتی با فیلم‌های امکان مینا، تابستان داغ و عصر یخبندان نامزد بهترین بازیگر نقش اول و نقش مکمل در دوره‌های مختلف جشنواره فجر بوده و حالا باید ببینیم همبازی شدن او با همسرش در دو فیلم امسال به نقش آفرینی بهترش کمک کرده و آیا سیمرغی را برای این بازیگر ۳۶ ساله به همراه می‌آورد یا نه ؟

 

نظرات:

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.